MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury, koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Nasi ziemscy bohaterowie

8 maja dyrektor MCK Jakub Kołodziejczyk zaprosił najmłodszych bełchatowian w imieniu prezydent Miasta Bełchatowa Marioli Czechowskiej na ekologiczny spektakl „Kosmolenie ratują Ziemię”. Przedstawienie było adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas I-IV szkoły podstawowej.

Dobrze znany najmłodszym bełchatowianom Teatr Kultureska z Krakowa przeprowadził wesołą lekcję ekologii. Wszystko oprawione było wyjątkową muzyką, kostiumami i scenografią. Z zabawnej historii popłynął do widzów wartościowy morał: "Jeżeli zadbacie o przyrodę, możecie stać się ziemskimi bohaterami".
Była to także magiczna, kosmiczna podróż w czasie… I choć była to prawda nieprawdziwa, dzieciaki znalazły się w roku 3030. Za tysiąc osiem lat, bo tyle dzieli nas od roku 2030, Ziemi groziła zagłada. Z powodu zanieczyszczenia z planety zniknęły rośliny i zwierzęta. Pośród dymu i zgliszczy słychać było tylko płacz ostatniej żyjącej istoty – Kropelki Wody. Tymczasem, gdzieś daleko w kosmosie, na odległej planecie żyły w spokoju Kosmolenie. A także Kosmoleń nic nie robi cały dzień. Kosmoleniem była Ewa, która ciągle ziewa i Michał Kichał – to największe kosmiczne leniuchy. W ich duszy tliło się jednak marzenie – chcieliby zostać bohaterami przestworzy. Pewnego dnia na ich planetę dotarła wiadomość z Ziemi z błaganiem o pomoc. Czy Kosmolenie zareagowały? Czy udało się uratować najpiękniejszą planetę w kosmosie? W przypadku bełchatowskich dzieci było wiadomo z góry, że wszechświat jest a nawet musi być zamieszkały. Nie tylko Ziemia, planeta ludzi ma szczęście. Wszyscy mieszkańcy kosmosu muszą sobie pomagać. Bełchatowskie dzieci tę wiedzę powzięły w czasie licznych zajęć i warsztatów w PGE Gigantach Mocy.
Spektakl poruszył wiele modnych tematów ekologicznych. Przedstawił dzieciom negatywne skutki działań człowieka, takich jak: produkowanie dużej ilości śmieci, spalanie ich w piecach i zanieczyszczanie przyrody. Aktorzy wskazali drogi wyjścia, sposoby właściwego gospodarowania odpadami. Przecież nie mogą nas zasypać śmieci!

Teatr Kultureska ma w swoim repertuarze wyjątkowe spektakle. To autorskie, profesjonalne widowiska teatralne, skierowane do dzieci od 3. roku życia. Teatr zagrał setki spektakli dla ponad 200 tysięcy dzieci w całej Polsce i poza granicami naszego kraju. Oferuje oryginalne spektakle oparte na autorskim scenariuszu i bajkowej muzyce. Wszystkie piosenki są śpiewane przez aktorów na żywo i posiadają ekspresyjną choreografię. Każdy spektakl opatrzony jest barwną scenografią, niepowtarzalnymi ręcznie robionymi kostiumami i wyjątkowymi efektami scenicznymi. Scenariusze przepełnia dobry humor, który gwarantuje nie tylko dzieciom, ale i całym rodzinom, świetną zabawę. Dzięki formie scenicznej, jaką jest spektakl interaktywny, widowiska angażują dzieci w różnorodne zadania i uczą poprzez zabawę. W teatrze pracują profesjonalni aktorzy z doświadczeniem w kontaktach z najmłodszym widzem.

Sponsorem wydarzenia była miejska spółka - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. 

A.Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów