Emocje rządzą
30 marca słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu psychologa Tomasza Rogowskiego. W całości był poświęcony emocjom. Studenci więc poznali czym są emocje, jak je rozpoznać i jak o nich rozmawiać. Psycholog mówił także o emocjach młodego pokolenia i emocjach czasu pandemii.
Emocje czyli subiektywne stany psychiczne. Dotyczą nas wszystkich. Odczuwaniu emocji towarzyszą zwykle zmiany somatyczne, ekspresje mimiczne i pantomimiczne. W dzisiejszych czasach rządzą emocje i bardzo brakuje pełnej wiedzy na ich temat. Słuchacze UTW sporą wiedzę na szczęście już posiedli; prowadząca uniwersytet Agnieszka Bielska o to zadbała.
Wykład był oparty na psychologii poznawczej, pamięci i uwadze po to, by proponowane rozwiązania były użyteczne. Nie był jednak monologiem. Tomasz Rogowski stawiał słuchaczom pytania. Jak sobie radzić z emocjami, którymi szczególnie teraz jesteśmy bombardowani? Czym są emocje w takich czasach jak dzisiejsze?
Psycholog zajął się normą określaną dla emocji, nie patologią. Emocje odczuwa każdy z nas. Gdzie je widać? W mimice, zachowaniu. Emocje wynikają z gestykulacji, z wypowiadanych słów, z siły głosu. Na to określając emocje zwracamy uwagę. Te wszystkie aspekty składają się na ich odbiór. Skoro nasz rozmówca krzyczy, mózg odbiera jego zachowanie jako złość. Możemy więc uciekać, albo próbować coś wyjaśnić. Z emocjami jest jak z wiatrem: wiemy, że są. Ale gdy wiatr jest silny, sieje zniszczenia. Nie zapanujemy nad nim. Tak samo, jeśli nie zapanujemy nad emocjami, nawet tymi o zabarwieniu pozytywnym, może się to bardzo źle skończyć. Będąc w stanie euforii, możemy nawet wziąć niekorzystny kredyt.
Czy emocje wiążą się z rozumowaniem? Tak. Tomasz Rogowski opowiedział o przypadku pana Eliota, Amerykanina, który piastował wysokie stanowiska. Wszystko się posypało, gdy kierowana przez niego firma przestała się wywiązywać z terminów. Pan Eliot został zwolniony. Nie był w stanie podjąć żadnej decyzji. Poszedł więc do lekarza neurologa. Okazało się, że ma guza. Potrzebna była operacja, która nie do końca się udała. Jego postrzeganie nadal było zaburzone, choć lekarz bardzo chciał mu pomóc. Okazało się, że wiedza na ten temat jest niepełna. Przez wiele lat myślano, że za emocje odpowiada czołowy płat mózgu. Teraz już wiadomo, że jest to rozlokowane po całym. Chyba. Bo nie jest to zbadane do końca. A pan Eliot nadal miał kłopoty. Nie priorytetował swoich decyzji. Nie wiedział, co jest ważniejsze. Większość z nas to potrafi. Określa więc postawione zadania jako ważne, ważniejsze i najważniejsze. Rzeczom do zrobienia nadajemy przecież rangę.
Psycholog mówił również o innych emocjach, również o strachu. Boimy się wielu niegroźnych zwierząt: myszy, pająków. Dlaczego? Te interesujące tematy będą kontynuowane. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu dzięki współpracy z TEB Edukacja.
Anna Staniaszek