Scena dla tańca
25 marca w Miejskim Centrum Kultury rozpoczął się nowy cykl spotkań „Scena dla tańca”. Otworzyła je wicedyrektor MCK Paulina Broncel. Było uroczyście, widzowie zachwyceni a sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty Mocy pełna. Pomysłodawczyni spotkań, starsza instruktor tańca Anetta Wojtuch zdradziła, że cykl jest co prawda nowy, ale to drugie spotkanie. - W ubiegłym roku gościliśmy tancerzy z Łodzi – mówiła. – Nawet nie przypuszczałam, że spotka się to z tak wielkim zainteresowaniem. Zawsze uważałam taniec współczesny za niszowy. Tymczasem sala teatralno – widowiskowa była pełna - dodaje. Skoro w Bełchatowie jest tylu miłośników tańca, to spotkania będą organizowane raz na kwartał. Anetta Wojtuch bardzo jest dumna, że w ,,Scenie dla tańca’’ wystąpiły Weronika Ambroziak i Małgorzata Daroch - stypendystki miejskie, które uczęszczały na prowadzone przez nią prowadzone zajęcia. Podkreśliła też, że nadal będą się odbywać w Bełchatowie Ogólnopolskie Spotkania Taneczne (Re)akcje.
25 marca w Bełchatowie gościł Instytut Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi. Miłośnicy tańca znaleźli w programie spotkań spektakle i kilkuminutowe etiudy zrealizowane w ramach programu studenckiego oraz prace autorskie.
Zobaczyli ,,The Rich Man’s Frug’’. Ta choreografia powstała w ramach przedmiotu taniec jazzowy prowadzonego przez Aleksandrę Kozańską-Jóźwiak. Jest to interpretacja oryginalnej choreografii Boba Fosse’a z musicalu „Sweet Charity” z 1966 roku. Choreografia ,,Koło w kole’’ inspirowana była obrazem pod tym tytułem Wassily Kandinskyego. Powstała w ramach zajęć Repertuar oraz Metody pracy w choreografii, pod opieką mgr Katarzyny Migały. ,,ProPorcja’’, ,,Meduza’’, ,,Wybieg’’ i ,,Variability’’ to choreografie autorskie. Codziennie zmuszeni jesteśmy wchodzić w różne schematy, w rytm codzienności, w relacje międzyludzkie, w narzucane z zewnątrz powinności. Czy podążanie za schematami czyni nas bezmyślnymi? Czy próba wyrwania się z systemu to błąd, ,,Error’’? Z kolei ,,Szukając’’ to choreografia zrealizowana w ramach przedmiotu Technika tańca współczesnego prowadzonego przez mgr Aleksandrę Łabę. Właśnie wtedy tańczyły młode, zdolne bełchatowianki Weronika Ambroziak i Małgorzata Daroch. Spektakl ,,Huśtawka’’ zrealizowany w ramach przedmiotu Repertuar, opowiada o samotności w tłumie, o próbach nawiązywania relacji z drugim człowiekiem, o sile, kiedy jesteśmy razem, czyli o życiu, uczuciach, emocjach i sytuacjach, które mogą się zdarzyć się każdemu z nas.
Trzymamy więc za słowo panią instruktor. Kolejne spotkanie taneczne odbędzie się jesienią.
A.Staniaszek