MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Dęby w obiektywie Longiny

 

Od 3 marca do 7 kwietnia w galerii ,,Na piętrze’’ PGE MCK można oglądać wystawę fotograficzną Longiny Rychlewskiej  „Świat przyrody w obiektywie Longiny”. Longina Rychlewska jest członkinią Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Na jej świat przyrody składają się wspaniałe dęby rogalińskie wykonane w technice fotografii zbliżeniowej makro. Gdy oglądamy te zdjęcia, sam się nasuwa wiersz Leopolda Staffa ,,Wysokie drzewa.”

,,O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa,

W brązie zachodu kute wieczornym promieniem,

Nad wodą, co się pawich barw blaskiem rozlewa,

Pogłębiona odbitych konarów sklepieniem.’’

 

Takie właśnie są dęby rosnące od kilkuset lat pod Poznaniem, w Rogalinie, blisko siedziby rodu Raczyńskich. To największe w Europie skupisko dębów szypułkowych. Dęby to polski heban. W 1992 roku zinwentaryzowano 1435 dębów o obwodzie przekraczającym 2 metry. Utworzono dla ich ochrony Rogaliński Park Krajobrazowy. Dęby kibicowały narodzinom państwowości polskiej, są jej symbolem oraz symbolem długowieczności. Z obserwacji piękna natury powstał zaś wspaniały  fotoreportaż.  Dęby rogalińskie były fotografowane przez artystkę o różnych porach dnia.

Na wystawie obok wielkich są małe i całkiem malutkie rośliny, bajecznie kolorowy świat szczegółów, detali i kolorów  sfotografowany zbliżeniowo, w skali makro. Dmuchawce zaraz rozniesie wiatr. Są też inne nasiona i kwiaty o fantastycznych kształtach i wyrazistych kolorach, nocne niebo.

 

Longina Rychlewska, jak sama o sobie mówi,  „chwyta” ulotne zdarzenia. Ulubionymi jej modelami są rośliny, ptaki, zwierzęta dzikie i domowe, owady. Lubi fotografować pejzaże i nocne niebo. Doskonali sztukę wykonywania fotografii zbliżeniowej.

- Moje pierwsze spotkanie z fotografią miało miejsce dawno, dawno temu, gdy jeszcze nikt nie śnił nawet, że będą takie wspaniałe możliwości fotograficzne dzięki aparatom cyfrowym. Pierwszym aparatem był druh, a następnym zenit. Kolejny etap to przesiadka na cyfrowe aparaty kompaktowe. Potem nastała era lustrzanek cyfrowych, których obecnie używam. W 2017 roku zostałam przyjęta w poczet członków Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Doskonalę swoje umiejętności wśród miłośników i pasjonatów fotografii - mówi. - Fotografowanie to dla mnie odpoczynek od codzienności. Pozwala mi czerpać radość z obserwacji piękna natury – dodaje artystka.

Większość jej fotografii powstaje podczas wypraw z przyjaciółmi „od obiektywu”. Zdjęcia robi  przed świtem i  przed zmierzchem. Szuka też  krajobrazów w niebieskiej i złotej godzinie. Złota godzina to część dnia w trakcie wschodu słońca i tuż po nim oraz przed zachodem słońca i w czasie jego trwania. Wówczas słońce emituje piękne światło o złotym odcieniu, które przepięknie oświetla fotografowane sceny. Jest ciepłe, wyraziste i cudnie kreśli kontrasty. Piękno tych chwil jest jednak bardzo ulotne.

Anna Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów