Skrzydła motyla
17 lutego sala plastyczna Miejskiego Centrum Kultury zapełniła się młodymi artystami, którzy w czasie ferii chcieli się nauczyć techniki malowania sznurkiem. - To niezwykle łatwa ale i twórcza technika, która pobudza wyobraźnię. Zanurzony w farbie sznurek tworzy zupełnie niespotykane obrazy a uczestnicy poszukają na swoich kartkach elementów, z których dzięki inwencji tworzą ciekawą, abstrakcyjną całość. Do tworzenia wielobarwnych prac wystarczy trochę farby, sznurek i kartka papieru – mówi prowadząca warsztaty Mariola Biegańska, główny instruktor ds. animacji i imprez. Mariola Biegańska pokazywała proste, ale jakże owocne techniki, np. łączenie różnokolorowych kropek. Sznurek i farby plakatowe oraz akrylowe też dawały niesamowity efekt. Warsztaty miały ogromną wartość poznawczą. Biorący w nich udział nauczyli się nowych technik plastycznych.
Uczestniczące w warsztatach dzieci i młodzież w wieku 8-10 lat udowodniły, że przy pomocy pani instruktor mogą stworzyć bardzo interesujące obrazy. Powstały różnokolorowe motyle i kwiaty. Bardzo spodobała się technika łączenia kolorów za pomocą myjki do szyb. Trzeba było łączyć kolory bardzo ostrożnie. Nie mogła zadrżeć ręka. Powstały wielokolorowe, fantazyjne motyle i kwiaty oraz abstrakcje. – Motyle były moją propozycją. Dzieci same mogły dobierać kolory ich skrzydeł – dodaje pani instruktor. One same tworzyły abstrakcje.
Warto dodać, że dzieciaki otrzymały niebieskie fartuchy z białym kołnierzykiem chroniące ich własne ubrania. Nie trzeba było się bać, że się ubrudzą.
21 lutego podczas warsztatów ,,Papierowa florystyka’’ młodzi artyści w wieku 8- 10 lat wspólnie z główną instruktor stworzyły różnobarwne kompozycji kwiatowe z wykorzystaniem bibuły i kolorowego papieru. Jak można wykorzystać papier, by powycinać z niego różne rodzaje kwiatów? Jak zrobić takie kwiaty stosując różne techniki łączenia? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczestnicy feryjnych warsztatów.
Na zajęcia przybyła z rodzicami tak duża grupa, że nie dla wszystkich starczyło miejsca. Ilość miejsc ze względu na COVID 19 była ograniczona. Zajęcia przebiegały w znakomitej atmosferze. Dziewczęta śpiewały piosenkę o pszczółce Mai, co chwila wybuchał śmiech. Wśród nich był jeden tylko chłopiec. – Doskonale sobie radził – mówi Mariola Biegańska.
Gdy rozmawiałyśmy, podeszła kilkuletnia dziewczynka. Podziękowała pani instruktor za wspaniałe zajęcia.
Uczestnikami zajęć plastycznych prowadzonych 16 lutego przez starszą instruktor Małgorzatę Kucharską były dzieci z Świetlicy Socjoterapeutycznej Ster w Bełchatowie. W pracowni plastycznej zdobili przygotowane dla nich maski karnawałowe z użyciem mazaków pędzelkowych i cekinów. Niektóre dzieci zrobiły dwie maski, mogły więc pójść na prawdziwy bal karnawałowy, którego symbolem jest maska z miasta na lagunie, które jak nikt potrafi się bawić. Serenissima. Najjaśniejsza Republika Wenecka.
A.Staniaszek