Patchworkowe kwiaty
Do 23 lutego można oglądać w Galerii MCK wystawę pt. „Kwiaty”. Autorkami 40 wystawionych prac są członkinie Stowarzyszenia Polskiego Patchworku.
To niezwykle malownicze prace, skrzą się urodą i dowcipem autorek. Same tytuły mówią wiele. Pięknie wyglądają bratki, które stworzyła Lucyna Czerniawska. Grażynę Tomczak zachwycił kosz kwiatów, Marzenę Lew – kwiaty rosnące pod płotem, Katarzynę Bigoś – letni bukiet, Barbarę Stadnik –cis na zielonej łące, Ninę Sawicką – dmuchawiec, Dorotę Niemyjską jeżówki w ogrodzie i słoneczniki wrześniowe. Wanda Stawniak zrobiła patchworkową, kolorową rabatkę a dzięki Maryli Radlińskiej – Biernackiej powstały lilie. Ela Zeman uszyła niezapominajki a Kamila Główczewska- Ciesielska – rycinę. Różowe kwiaty Leny Galińskiej stoją w kryształowym wazonie a Mirosława Pacek przedstawiła ogród niebieski, Joanna Machowska – kwiaty nad rozlewiskiem a Agata Kozioł- poranną rosę. Kwietne okno Grażyny Tomczak jest po prostu piękne. Julie Konrad Kosicki zrobiła zaś ,,Foxy days in lockdown’’. Patchwork był jej sposobem na lockdown, dobrym sposobem. Na pewno ta praca przekonuje nas do sztuki patchworku. Autorka ,,Kwitnącej menopauzy’’ to Mariola Leeman. Praca Joanny Hołomiej 64 + 1 przedstawia zaś kwiatowe płatki. Wygląda więc na to, że dowcipna artystka porównuje symbol kłopotliwej kobiecości do płatków kwiatów.
Bełchatowianie znają sztukę patchworku. Wystawę prac wykonanych w tej technice - ,,Jak to ze lnem było’’ podziwialiśmy w listopadzie 2021 r.
Patchwork to metoda szycia, dzięki której zszywa się małe kawałki materiału w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką. W naszym regionie patchwork kojarzy się przede wszystkim z dywanikami babuni. Kilkadziesiąt lat temu w gospodarstwie domowym nic się nie mogło zmarnować. Wykorzystywano więc szmaty i szmatki zamieniając je w warsztacie tkackim na dywaniki.
Ostatnimi czasy patchwork służy rzemieślnikom i artystom. W ten sposób powstają meble tapicerskie, narzuty. Modne są nawet płytki ceramiczne z patchworkowymi wzorami.
Organizatorami wystawy jest Stowarzyszenie Polskiego Patchworku oraz Miejskie Centrum Kultury. Na stronie stowarzyszenia można przeczytać, że popularność patchworków na świecie zyskała nowy wymiar wraz z rozwojem internetu i dostępem do wielu wirtualnych galerii sztuki tekstylnej, przepisów na szycie i szablonów, kursów on-line oraz wyspecjalizowanych sklepów z tkaninami, pasmanterią i akcesoriami do szycia.
A.Staniaszek