MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Historia bełchatowskiego węgla na zdjęciach

 

W galerii „Na piętrze” odbył się 13 stycznia wernisaż wystawy fotograficznej prezentującej dokumentalne i artystyczne zdjęcia oddziałów PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.   Dzień wcale nie został wybrany przypadkowo. 13 stycznia 1975 roku została podjęta decyzja  o rozpoczęciu budowy Zespołu Górniczo–Energetycznego ,,Bełchatów".

Dokumentalne i artystyczne zdjęcia prezentują m.in. początki budowy bełchatowskich gigantów mocy w minionym stuleciu, industrialne krajobrazy i przemysłowe urządzenia oddziałów spółki. Historia prezentowana na zdjęciach to pierwsze wydobycie nadkładu, pierwszy węgiel, pierwszy zsynchronizowany z siecią w roku 1981 blok energetyczny.  Prezentowane są  ogromne koparki, zwałowarki i urządzenia przydatne w energetyce konwencjonalnej.

Część zdjęć prezentowanych na wystawie  znalazła się w pięknie wydanym kalendarzu na rok 2022. Kalendarz był przyczynkiem do jej powstania.

 

- Wystawa w PGE Giganty Mocy to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniała spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - kopalnie i elektrownie, które znacząco wpłynęły na rozwój regionów – mówił Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. – Całe nasze portfolio składa się na to, że jesteśmy wiodącym producentem energii elektrycznej w kraju. Zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne w ponad 40 proc. Jesteśmy przy tym firmą odpowiedzialną za lokalne społeczności  – dodał prezes Legeżyński.  Zwrócił uwagę na to, że członkowie BTF znakomicie dokumentują historię PGE GiK oraz miasta. Członkowie BTF sfotografowali kopalnie i elektrownie w Bełchatowie, Turowie, Elektrownię Dolna Odra, Elektrownię Opole i Elektrownię Rybnik.

Po wystawie oprowadzali gości pracownik elektrowni i radny rady miejskiej Paweł Koszek oraz dyrektor techniczny KWB Bełchatów Sławomir Pabich. Opowiedzieli historię bełchatowskiego węgla uwiecznioną na zdjęciach fotografów z BTF. Paweł Koszek zwrócił m.in. uwagę na to, że bełchatowskie giganty od lat chroniły środowisko naturalne. W 1996 r.  powstały tu cztery, pierwsze  w Polsce instalacje odsiarczania spalin. – Byliśmy prekursorem rozwiązań proekologicznych w Polsce – powiedział Paweł Koszek.

Wystawę zorganizowała spółka PGE GiEK wspólnie z Bełchatowskim Towarzystwem Fotograficznym. Istniejące od 2007 roku BTF, wspiera PGE GiEK. Jak podkreślał prezes BTF Andrzej Juchniewicz założyciele  BTF to głównie pracownicy Elektrowni Bełchatów.  Prezes Juchniewicz dziękował więc prezesom PGE GiEK, bo galeria ,,Na piętrze’’ działa dzięki wsparciu finansowemu PGE GiEK.  Tylko w 2021 roku spółka była partnerem 16 wystaw fotograficznych organizowanych przez BTF.

W wernisażu udział wzięli przedstawiciele zarządu PGE GiEK z prezesem Andrzejem Legeżyńskim na czele, wiceprezesami prof. Zbigniewem Kasztelewiczem i Andrzejem Kopertowskim, dyrektorzy Elektrowni i Kopalni Bełchatów oraz dyrektorzy departamentów Centrali PGE GiEK. 

W wernisażu uczestniczyli także przedstawiciele władz Bełchatowa z prezydent Mariolą Czechowską. Był także  wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz, wicedyrektorki MCK Paulina Broncel i Agnieszka Wysocka, dyrektor Muzeum Regionalnego Marek Tokarek. Powiat bełchatowski reprezentowali starosta Dorota Pędziwiatr, wicestarosta Jacek Bakalarczyk i należący do zarządu powiatu Marek Jasiński.

Ci, którzy na wernisaż nie przyszli będą mogli oglądać wystawę do 13 lutego. Zachęcał do tego dyrektor departamentu komunikacji PGE GiEK Dariusz Maląg.  

Anna Staniaszek

 

 

Organizator

Miasto Bełchatów