Kamienica uratowana od degradacji
17 grudnia 2021 r. w Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych MCK Bełchatów mieszczącym się przy Placu Wolności 10 odbyły się warsztaty kulinarne. Gotowanie to sztuka, pasja, moda, a także sposób spędzania wolnego czasu. Pod okiem prowadzącej – Urszuli Stali - pracownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, uczestnicy warsztatów przygotowali smaczne dania. Kurs kulinarny zagwarantował nie tylko wyjątkowe doznania, ale także nauczył uczestników nowych umiejętności.
Warsztaty nie mogłyby się odbyć bez rewitalizacji zabytkowej Kamienicy Tkaczy, która została przekazana w nieodpłatne użytkowanie Miejskiemu Centrum Kultury. Budynek był niezagospodarowany, w złym stanie technicznym. Po rewitalizacji jest piękny. Kosztowało to 14 mln zł brutto. - Inwestorem było miasto Bełchatów, które przekazało budynek w nieodpłatne użytkowanie MCK pod warunkiem min. 5 - letniej trwałości projektu. Tego wymaga każde przedsięwzięcie realizowane ze środków unijnych - podkreśla wicedyrektor MCK Paulina Broncel.
Miejskie Centrum Kultury ma znakomite warunki lokalowe. Składają się na to: przystosowana do nowych zadań dawna remiza strażacka z salą teatralną i małym, wielkim kinem studyjnym. W PGE MCK Giganty Mocy jest największa w Bełchatowie sala teatralno -widowiskowa na 482 osoby + 6 dla niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz interaktywne muzeum Giganty Mocy. Teraz będzie jeszcze lepiej dzięki zrealizowanemu projektowi ,,Rewitalizacja zdegradowanego obszaru miasta Bełchatowa – etap I’’. Remont kamienicy został przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami. Oznacza to, że kamienica jest piękniejsza i bardziej funkcjonalna niż w momencie powstania. Tkacze z początku XX wieku nie mieszkali w tak znakomitych warunkach. W XXI wieku na północnej części budynku zostały zamontowane panele słoneczne; jest winda. W czasie warsztatów kulinarnych były przygotowane cztery miejsca dla osób z niepełnosprawnością ruchową, na wózkach i cztery dla tych z niepełnosprawnością słuchu. Przeznaczone dla nich miejsca są wyposażone w słuchawki bezprzewodowe. Cały budynek jest przystosowany dla niepełnosprawnych ruchowo.
Rewitalizacja kamienicy przy pl. Wolności 10 pozwoliła na utworzenie Centrum Współpracy i Inicjatyw Społecznych. W obiekcie są pomieszczenia pozwalające na prowadzenie warsztatów kulinarnych, w zależności od zainteresowania mieszkańców. MCK rozwinie w ten sposób ofertę. Teraz udziela wsparcia sześciu klubom seniora, prowadzi zajęcia dla trzystu studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Chcąc zwiększać uczestnictwo osób starszych i nie tylko starszych w kulturze, MCK może prowadzić w tych pomieszczeniach zajęcia wokalne i muzyczne. Możliwa jest też nauka gry na instrumentach, wykłady dla słuchaczy UTW, działalność chórów. Seniorzy mogliby korzystać z zajęć przeciwdziałających wykluczeniu cyfrowemu, czyli z zajęć obsługi komputera, grafiki komputerowej. Szkolenia z IT mogą być również skierowane do dzieci. We współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy możliwe są również zajęcia dla tych, którzy chcą podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe.
Na parterze kamienicy jest sala wielofunkcyjna oraz sala warsztatów kulinarnych z zapleczem. Pomieszczenia wynajmuje tam dobrze znana bełchatowianom Fundacja Rozwoju ,,Nitka’’. Prowadzi ona różnorodne i ciekawe warsztaty oraz zajęcia dla dzieci i dorosłych, organizuje imprezy urodzinowe. Każde z prowadzonych zajęć jest inne. - Wykwalifikowana i kreatywna kadra pedagogów oraz animatorów zadba o to, by Twoje dziecko uczyło się przez zabawę – chwali się fundacja. No i dzieci jak nikt inny ożywią starą kamienicę.
Anna Staniaszek