Wszystko, co najważniejsze
Do połowy stycznia 2022 roku w galerii ,,Na piętrze’’ PGE MCK można oglądać XIV Międzynarodową Przeglądową Wystawę Fotograficzną BTF-u. Jej organizatorami są Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne i Miejskie Centrum Kultury. Wernisaż odbył się 9 grudnia a wystawę otworzyli dyrektor MCK Damian Nowak i prezes BTF Andrzej Juchniewicz. Przybyli także wiceprezydent Łukasz Politański oraz Marek Jasiński z Zarządu Powiatu. Fotograficy pokazali ponad pięćdziesiąt zdjęć, których autorami są nie tylko członkowie BTF-u, ale także zaprzyjaźnieni z nimi artyści.
W końcu każdego roku Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne pokazuje wystawę przeglądową. Wszystkie zdjęcia, które ich twórcy uznają za najważniejsze. Na tegorocznej, czternastej już międzynarodowej ekspozycji, zaprezentowane zostały prace wykonane w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Ich autorami są członkowie BTF-u, ale także Petr Vlasák z Pragi i Remigiusz Marczak z Coventry w Wielkiej Brytanii.
Skoro jest to wystawa podsumowująca, warto przypomnieć, że Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne powstało w 2000 roku jako Bełchatowskie Towarzystwo Miłośników Fotografii i Filmu przy MCK w Bełchatowie. W 2007 roku odbyło się zebranie założycielskie BTF. Wtedy stowarzyszenie zmieniło formułę prawną i rozpoczęło współpracę z zakładami na terenie Bełchatowa: z PGE Elektrownią Bełchatów, która jest sponsorem generalnym BTF, z MegaMedem, PEC, Elbis, Energoserwis. Dzięki ich wsparciu i objęciu mecenatem BTF może prowadzić działalność i rozwijać się. Od początku bardzo dobrze układała się współpraca na linii BTF –MCK, którego dyrekcja przyjęła pod swe opiekuńcze skrzydła fotografików. Wspólnie organizowano wystawy, warsztaty, plenery. Członkowie BTF stale współpracują także z Urzędem Miasta, Starostwem i Muzeum Regionalnym. Wielkim wyzwaniem stała się współpraca z EKS Skra. BTF przez 12 lat zapewniało serwis fotograficzny. Obecnie robi to Paweł Piotrowski, członek BTF.
Wystawy BTF wpisały się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych. Były organizowane we wszystkich, nadających się do tego miejscach: w galeriach PGE MCK, Muzeum Regionalnym, w starostwie, Powiatowym Urzędzie Pracy, w Urzędzie Miasta, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, w Hotelu Wodnik i Urzędzie Dozoru Technicznego w Warszawie. Fotograficy korzystają też ze stałych miejsc wystawowych w przychodni MegaMed, PGE Gigantach Mocy. Towarzystwo zorganizowało ok. stu wystaw na których brali udział fotograficy z Belgii, Bułgarii, Czech, Finlandii, Litwy, Niemiec, Portugalii, Rosji, Słowacji. Zorganizowali 9. edycję Międzynarodowych Warsztatów Fotograficznych. Gośćmi honorowymi warsztatów byli: Tomek Sikora, Tomasz Tomaszewski, Małgorzata Dułowska, śp. Mieczysław Cybulski, Zbigniew Stokłosa.
BTF posiada stronę internetową btf.net.pl. Jego członkami są mieszkańcy Bełchatowa, Zelowa, Zduńskiej Woli, Łodzi, Wrocławia a także Pragi, Taurogów, Wiesbaden i Coventry. – Towarzystwo jest otwarte na nowych członków, którzy pragnęliby się rozwijać – podkreśla prezes BTF Andrzej Juchniewicz.
Na wystawie w galerii ,Na piętrze’’ można podziwiać artystyczne fotografie Alicji Przydrygi i Alicji Przybyszowskiej oraz Katarzyny Pawelec. ,,Beata’’to sylwetka kobiety i jej otoczenie w ostrych żółto –pomarańczowo – czerwono – zielonych kolorach. Człowieka nad wodospadem sfotografował Mariusz Broszkiewicz. Trzymający linę próbuje wyjść z wodospadu. Nad tym samym wodospadem stoi też ubrana w czerwone kimono, z maleńkim parasolem geisza. Marek Sękowski sfotografował twarz dziewczyny. Na jednym zdjęciu jest fragment jej twarzy z oczami i niewiarygodnie gęstą rzęsą, na drugim – cała twarz. Zdjęcia komentują cytaty z Wisławy Szymborskiej, które wiszą na ścianie galerii. Martwa natura jest bohaterką kilku zdjęć Anny Kępy. To jednak zupełnie martwa natura. Przedstawia bowiem białe czaszki zwierząt, piękną skórę węża i rośliny kwitnące dawno temu. Petr Vlasak sfotografował ulice Pragi. XIX – wieczną galerię handlową, tańczące kobiety. Zamek, z którego została część wieży i fragmenty murów. W galerii ,,Na piętrze’’ wisi też zdjęcie nie odbudowanej po wojnie anglikańskiej katedry w Coventry. Od lat jest symbolem niemieckich nalotów bombowych Luftwaffe. Miasto zostało niemal w całości zrównane z ziemią; a zniszczenie Coventry porównuje się do losu Warszawy w 1944 roku.
Na wystawie w Bełchatowie nie mogło zabraknąć kopalnianych gigantów – koparek, układu koparka – taśmociąg, zwałowarka. Sfotografował je Mieczysław Bednarski. Sylwię Mączka zaintrygowało bardzo zniszczone podwórko warszawskie. Wiele okien suteren jest zamurowanych. Tak wyglądały podwórza tamtejszych kamienic z ogródkiem na środku i kapliczką Matki Boskiej, do której się modlili warszawiacy. Marcina Mielczarka zaintrygowały piękne, szczupłe ręce dziewczyny. Paweł Woszczyk to fotograf rzadkich ptaków: trzciniaka, dzięcioła dużego, dzikiej gęsi. Ten ostatni ptak ma pomarańczowe łapy i czerwony dziób. Robert Komora sfotografował gitarzystkę, perkusistkę, keybordzistkę i saksofonistkę. Longina Rychlewska - zachodzące słońce; Andrzej Juchniewicz, prezes BTF - zapadające ciemności i słońce, na które nie można patrzeć, gdy zachodzi. Są także wizerunki puszczy w obiektywie Mikołaja Sękowskiego. Na widok Elektrowni Bełchatów nocą można zareagować emocjonalnie. Okazuje się bowiem, że wielki przemysł obok zalet gospodarczych jest po prostu piękny. Te fotografie wykonał Robert Król. Warto też obejrzeć ,,Maroko z motocykla’’ Mariusza Kowalczyka , czyli niebezpieczne także dla motocykla serpentyny w górach. Niektóre fotografie są bez tytułów. Fantazja widza nie została więc niczym okiełznana.
- Poprosiliśmy wszystkich autorów, by pokazali to, co lubią fotografować i wybrali swoje ulubione tegoroczne zdjęcia. Dzięki tej różnorodności każdy zwiedzający wystawę z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie – dodaje prezes BTF-u Andrzej Juchniewicz.
Anna Staniaszek