Realizujmy marzenia z młodości
12 października uroczyście został zainaugurowany nowy rok akademicki 2021/2022
Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Sala teatralno-widowiskowa MCK PGE Giganty Mocy zapełniła się słuchaczami. Jest ich aż 284. Wszyscy otrzymali legitymacje, które wręczali wiceprezydent Łukasz Politański i dyrektor MCK Damian Nowak. Wiceprezydent Politański odczytał list, jaki skierowała do studentów prezydent Mariola Czechowska. ,,Jestem przekonana, że najbliższe miesiące będą obfitować w interesujące wydarzenia oraz inspirujące spotkania. Od 15 lat bełchatowski Uniwersytet Trzeciego Wieku pokazuje nam wszystkim, że jesień życia może być piękna. Każdego dnia jego studenci udowadniają, że bez względu na wiek i wykształcenie można realizować swoje marzenia z młodości, angażować się w życie społeczne i prowadzić aktywny tryb życia'' – napisała m.in. pani Prezydent. Chór Pasjonata odśpiewał hymn państwowy oraz Gaudeamus igitur (cieszmy się, bo jesteśmy młodzi, hymn studencki z XIII wieku ).
Aktywne życie na emeryturze
Koordynator UTW Agnieszka Bielska stwierdziła, że ostatni czas był bardzo trudny. - Uświadomił jednak, jak bardzo jesteśmy sobie potrzebni. Jaką wartością jest kontakt ze sztuką, edukacją – ale przede wszystkim relacja z drugim człowiekiem. Wracamy więc ponownie, by wspólnie tworzyć piękną przestrzeń akademicko-kulturalną opartą na dialogu, wyzwaniach artystycznych oraz szeroko pojętym rozwoju osobistym – powiedziała.
Miejskie Centrum Kultury jest siedzibą UTW od stycznia 2012 roku Dla większości słuchaczy stał się drugim domem. To nie tylko miejsce, które zapewnia kształcenie ustawiczne ale przestrzeń do kreowania nowej, lepszej, bardziej aktywnej jakości życia na emeryturze. To platforma integracji społeczności seniorskiej.
Studenci korzystają z 15 form stałych zajęć – z lekcji informatyki, nauki języków obcych, rozwoju osobistego, psychologii i artyterapii. Dla słuchaczy ważna jest też troska o sprawność fizyczną. Stąd wyjścia na basen, gimnastyka korekcyjna, pilates. Przy UTW działa chór, sekcja turystyczna, pracownia artystyczna, fotograficzna. Studenci biorą udział w wykładach o różnorodnej tematyce. Powstał Filmowy Klub Seniora, który w każdą trzecią środę miesiąca gości amatorów kina. Wizytówkami UTW są chór Pasjonata oraz Superstars. Obie grupy reprezentują również UTW na zewnątrz. Agnieszka Bielska przypomniała, że to bełchatowskim UTW zrodziła się inicjatywa międzypokoleniowego śpiewania. Prawie stuosobowy chór prezentuje polskie piosenki w czasie różnorodnych wydarzeń.
O wysoki poziom uniwersytetu dbają: Rada Słuchaczy i Rada Naukowo –Programowa.
Bełchatowski UTW uczestniczy w Obywatelskim Parlamencie Seniorów, Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi oraz w Ogólnopolskim Porozumieniu Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Patronat Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie oraz przyjaźń z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach pozwala optymistycznie kreować przestrzeń edukacyjno- kulturalną. UTW dba także, by jego studenci brali udział w wydarzeniach z tematyki senioralnej. Bolesław Herudziński, członek rady naukowo – programowej brał m.in. udział w VII sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów oraz w XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej Praw Człowieka organizowanej przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. – Wierzymy, że przygotowana przez nas oferta pozwoli państwu rozwijać swoje pasje oraz odkryć nieznane obszary różnych dziedzin życia powiedziała koordynator UTW Agnieszka Bielska.
Polacy, którzy tworzyli podwaliny pod wielkie Hollywood
Inauguracja nowego roku akademickiego nie mogła się obejść bez wykładu inaugurującego. Wykład ,,Polacy jako twórcy światowej kinematografii’’ wygłosił dyrektor MCK Damian Nowak. Było to ciekawe i odkrywcze, bo nie jest to wiedza powszechna. Wykładowca w interesujący sposób, cytując wiele anegdot odpowiedział na pytanie: jak duży wpływ na powstanie światowej kinematografii mieli Polacy.
Tomasz Edison, znany jako wynalazca żarówki, żarówkę tylko udoskonalił. Fabrykanci bracia Lumiere w 1895 roku pokazali jako pierwsi na świecie film. Tymczasem Polak Kazimierz Pruszyński wynalazł pionierski aparat kinematograficzny. Niestety nie miał pieniędzy, by swój wynalazek opatentować. Tomasz Edison wynalazł i opatentował swój wynalazek. Na wschodnim wybrzeżu stworzył podległy sobie przemysł filmowy. Innych to również fascynowało. Znaleźli się daleko od Edisona na zachodnim wybrzeżu, w osadzie Hollywood, która stała się częścią Los Angeles i stolicą światowego przemysłu filmowego. Nim do tego doszło ,,Hollywood Land’’ reklamowało firmy budowlane.
Warner Bros, jedno z najbardziej rozpoznawalnych studiów filmowych na świecie zostało założone przez braci Wąsal, którzy wywodzili się z Krasnosielca, z okolic Warszawy. Przewidzieli, że nowa technologia może przynieść olbrzymie pieniądze. Metro Goldwyn Mayer, to kolejne wielkie studio. Jego symbolem jest ryczący lew, który ma na szyi zamiast obroży taśmę filmową. W ten sposób król zwierząt reklamuje studio filmowe. Właściciel studia, Godwyn urodził się na Mazowszu. Legenda głosi, że szedł z Warszawy do Berlina pieszo. Drugi z założycieli studia urodził się w Mińsku Mazowieckim. Sam odpowiadając na pytanie mówił, że urodził się w Polsce lub w Rosji, dokładnie nie pamięta. Mayer dorobił się wielkiego majątku na rękawiczkach, które uszył na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Wszystkie pieniądze zainwestował w kinematografię.
Maksymilian Michał Faktorowicz, Max Faktor pochodził ze Zduńskiej Woli. To geniusz charakteryzacji. Pracował w Łodzi, potem wyemigrował do USA. Jako pierwszy wymyślił, że kosmetyki należy pakować w tubki. Aktorzy malowali się wtedy na własną rękę. Max Faktor malował ich własnymi produktami. Wymyślił łatwo zmywalny make- up. Za charakteryzację dostał Oscara. Malował sławnego amanta Rudolfa Valentino. Aktor niestety zmarł w wieku 31 lat z powodu sepsy po źle przeprowadzonej operacji wrzodu żołądka W jego pogrzebie uczestniczyło 100 tysięcy osób, było wiele samobójstw. Do dziś widzowie podziwiają angielskiego aktora Borisa Karloffa, który był bardzo wiarygodnym potworem Frankensteina. Antoni Cierplikowski, Antoine, fryzjer królów i król fryzjerów. Urodził się i wychował w Sieradzu i tam został pochowany. Choć kobieta musiała mieć wtedy długie włosy, on wymyślił fryzurę ,,na chłopczycę’’. Miał 60 własnych salonów na całym świecie. Czesał Marlenę Dietrych, Gretę Garbo i Polę Negri.
Kariera naszej najsławniejszej rodaczki załamała się wraz z wejściem na ekrany ścieżki dźwiękowej. Okazało się, że Pola Negri ma niski, męski głos, a w jej angielszczyźnie słychać cudoziemski akcent. To Antoni Cierplikowski zrobił z Rity Hayworth rudowłosą piękność. Wcześniej aktorki unikały tego koloru włosów. - To tylko kilku Polaków, którzy tworzyli podwaliny pod wielkie Hollywood – powiedział Damian Nowak. Równie dużą rolę odegrali Węgrzy. Dyr. Nowak zaprosił studentów na kolejny wykład, który odbędzie się w listopadzie. Będzie to nie lada gratka. To nie przypadek, że najsławniejsi operatorzy są absolwentami łódzkiej filmówki.
***
W inauguracji UTW uczestniczyli: wiceprezydent Łukasz Politański, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wysocki, starosta Dorota Pędziwiatr, dyrektor Społecznej Akademii Nauk, oddział w Bełchatowie Mirosław Olszewski, wicedyrektorki Miejskiego Centrum Kultury Agnieszka Wysocka i Paulina Broncel. Byli także wykładowcy UTW, którzy będą dbać o rozwój naukowy jego słuchaczy.
Anna Staniaszek