Schultz w teatrze alternatywnym
4 października w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy odbył się spektakl Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA pt. „Schulz: Pętla”. Jak powiedziała przed spektaklem wicedyrektor MCK Paulina Broncel jesień jak zwykle w Miejskim Centrum Kultury upływa pod znakiem dobrej sztuki teatralnej. Po raz trzynasty pokazy spektakli odbywają się w ramach programu Teatr Polska 2021 realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Powstał, by wspierać aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Tym razem można było obejrzeć spektakl na podstawie twórczości Brunona Schulza w reżyserii Konrada Dworakowskiego.
Bruno Schulz – polski prozaik żydowskiego pochodzenia, wybitny grafik, malarz, rysownik i krytyk literacki tworzący w epoce modernizmu urodził się i umarł w Drohobyczu, małym miasteczku na zachodniej Ukrainie niedaleko Lwowa. Urodził się 12 lipca 1892 r. w rodzinie zasymilowanych Żydów. W domu mówili tylko po polsku. Był nieślubnym, trzecim i najmłodszym dzieckiem 46-letniego Jakuba Schulza, kupca bławatnego i Henrietty Kuhmärker, córki zamożnego handlarza drewnem. Po narodzinach Brunona rodzice zawarli związek małżeński. Zdał maturę z wyróżnieniem. Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Lwowskiej. Po roku przerwał studia z powodu choroby serca i płuc. Napisał niezbyt wiele. Najlepiej znane są jego opowiadania ,,Sklepy cynamonowe’’ oraz sfilmowane po II wojnie światowej ,,Sanatorium pod klepsydrą’’. Do okoliczności jego śmierci trudno podchodzić bez emocji. Schultz został zastrzelony przez Niemców. Mordowali Żydów na ulicy w odwecie za postrzelenie jednego z nich.
„Schulz: Pętla” jest twórczą interpretacją prozy Brunona Schulza, która staje się zarówno punktem wyjścia jak i szkieletem całej historii. To filozoficzno-poetycka refleksja o naszych ojcach, mitach, naszych kamieniach węgielnych. Nie szukamy odpowiedzi, pytamy.
,,Pętla’’ to przedstawienie teatru alternatywnego. Oznacza nowatorską twórczość, odległą zdecydowanie od tradycyjnej sztuki uprawiania teatru. ,,Pętla’’ zachwyciła też cudnie graną, żywą muzyką i tym, że w przedstawieniu wszystko było zapięte na ostatni guzik.
Anna Staniaszek