Praca nauczycieli została doceniona
19 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej w sali teatralno - widowiskowej MCK PGE Gigantów Mocy spotkali się nauczyciele z całego regionu, z powiatów: bełchatowskiego, piotrkowskiego, tomaszowskiego, radomszczańskiego i opoczyńskiego. 19 nauczycieli otrzymało nagrodę kuratora, 5 - nagrodę ministra oświaty i nauki, 19 medale Komisji Edukacji Narodowej (za rok 2020; uroczystości się wtedy nie odbyły z powodu pandemii) oraz 19 za rok 2021.
Szkoła ośrodkiem kultury
W uroczystości wzięli udział: marszałek – senior Antoni Macierewicz; poseł Grzegorz Lorek, pierwszy wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Dariusz Rogut, Tomasz Trzaskacz, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim; biskup kościoła Ewangelicko – Reformowanego w Bełchatowie ks. Marek Izdebski; ks. dziekan dekanatu bełchatowskiego Zbigniew Zgoda; prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, wiceprezydenci Bełchatowa Łukasz Politański i Dariusz Matyśkiewicz, starosta bełchatowski Dorota Pędziwiatr, wicestarosta opoczyński Maria Barbara Chomicz, wicestarosta radomszczański Małgorzata Lewandowska, wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, wójt gminy Dobryszyce Małgorzata Zonek, zastępca wójta gminy Bełchatów Damian Marczewski, zastępca dyrektora departamentu kultury i edukacji Urzędu Marszałkowskiego Halina Cyrulska.
Wicewojewoda Karol Młynarczyk powiedział, że medale i odznaczenia oznaczają, iż praca nauczycieli została doceniona. To również podziękowanie za pracę. Podziękowanie bezpośrednie dla wyróżnionych a symboliczne dla wszystkich nauczycieli. - To dzięki państwu uczniowie są bardzo dobrze wykształceni. Dzieci przede wszystkim wychowują rodzice, ale szkoła wspomaga ten proces. Uczy patriotyzmu, tolerancji, szacunku, wrażliwości, uczciwości. Państwo wychowujecie swoich uczniów na dobrych Polaków – podkreślał pan wicewojewoda.
O tym się nie mówi, ale wiadomo, że polska szkoła jest bezpieczna. Szkoły są też ośrodkami kultury, szczególne w mniejszych miejscowościach. A kultura określa wymiar człowieczeństwa. - Za to wojewoda łódzki i ja bardzo państwu dziękuję. Życzę wielu sukcesów, aby praca zawodowa dawała państwu satysfakcję. Życzę szczęścia osobistego. Życzę też zdrowia w tych pandemicznych, trudnych czasach, aby nauka przebiegała w formie stacjonarnej, bo jej nic nie zastąpi.
Sięgajmy do przeszłości
Łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer, który od dwóch tygodni jest w podróży z okazji Dnia Edukacji bardzo się cieszył z uroczystości w Gigantach Mocy. Od roku jest kuratorem oświaty, o Gigantach Mocy dużo słyszał i wreszcie do nich dotarł.
- Widzę, jak wiele państwo robicie dla dzieci, dla edukacji Bełchatowa i powiatu bełchatowskiego. Słowa uznania i szacunku – powiedział. 19 października uznał za moment historyczny, ważny dla Polski. 37 lat temu został zamordowany błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. 14 października 1773 roku powstała instytucja, która na trwałe zapisała się w historii Polski. Czas był równie trudny, jak dzisiaj. Obce mocarstwa sięgały po nasze terytoria. Promykiem nadziei była Komisja Edukacji Narodowej, pierwsze na świecie ministerstwo oświaty. Zajęło się tworzeniem publicznej oświaty. Dziełem komisji stało się pokolenie nauczycieli przygotowanych do kształcenia polskich patriotów. Opracowano 30 podręczników i programów. Adam Mickiewicz uczył się historii z podręcznika KEN. W II Rzeczypospolitej funkcjonował jeszcze podręcznik chemii Śniadeckiego. - Sięgamy do przeszłości, bo nie byłoby nas, naszej kultury, naszego języka, gdyby nie ta instytucja, która przygotowała naród polski na następne 123 lata – powiedział pan kurator. - Pandemia, szturm na polskie granice. Nasz rząd robi wszystko, żeby przyszłość zawodu nauczycielskiego była przedstawiana w jaśniejszych kolorach. Mam też dobre wiadomości. Do systemu wpłynie 8 mld zł na inwestycje oświatowe. W przyszłym roku pojawią się laboratoria przyszłości. Pierwsze Centrum Nauki Kopernik zostało otwarte w Piotrkowie. Powstaną centra branżowo – usługowe. Wskrzesimy z ruin szkolnictwo zawodowe i branżowe. Przyszłość nie jawi się źle. Rok 2022 może oznaczać dla oświaty wiele zmian na lepsze - dodał.
- Pamiętamy, jak niezwykłą rolę odegrała Komisja Edukacji Narodowej w dramatycznych dziejach naszego państwa – powiedział marszałek – senior oraz historyk Antoni Macierewicz. - Wydawało się, że w 1773 roku, po pierwszym rozbiorze, nie będzie ani państwa, ani narodu. Powstała Komisja Edukacji Narodowej, pierwsze na świecie ministerstwo oświaty. Instytucja państwowa kształtująca wiedzę całego narodu. Potrójna struktura szkół od parafialnych przez powiatowe po uniwersytety. Jednolite podręczniki. Kształcenie całego narodu, wszystkich stanów. Przygotowanie narodu do odbudowy ojczyzny. Elita ukształtowana wtedy przez KEN potrafiła przyjąć Konstytucję 3 Maja. Potrafiła przekazać następnym pokoleniom działania na rzecz niepodległości narodu. Bo nie ma możliwości kształtowania wiedzy bez niepodległości. Wartości, które stworzyły naród polski – chrześcijańskie, niepodległościowe, wolnościowe były kształtowane przez tych, którzy przekazywali dorobek KEN. Dlatego medale, które państwo otrzymujecie są symbolem docenienia waszej pracy. Dziś nie jesteśmy w tak tragicznej sytuacji. Dramatyczny jest spór o wartości, o człowieczeństwo. Kim będą nasze dzieci? Jak będą dorastały? Jak będą ukształtowane? Czy będą tworzyły społeczność rodzinną, lokalną? Narodową? Tak jak to stanowi Konstytucja? Czy przekażą tysiącletni dorobek narodu polskiego? – zastanawiał się poseł Antoni Macierewicz.
Marszałek – senior powiedział, że był nauczycielem w szkołach ogólnokształcących, Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Jagiellońskim. Zadanie było to samo. Tak jak KEN i nasi poprzednicy, nauczyciele ukształtowani w latach 30. XX wieku przekazali dorobek i tradycję również w szkołach podziemnych, podczas okupacji hitlerowskiej oraz sowieckiej. Także w latach 80. przekazali podstawowe wartości. Dzięki temu dziś Polska odbudowuje się i zajmuje właściwe miejsce wśród narodów Europy, w ramach Unii Europejskiej. - Wasza praca jest najważniejsza dla narodu. Musi być właściwie oceniana zarówno w wymiarze finansowym, jak ideowym. Za ten wielki trud dziękuję – powiedział Antoni Macierewicz.
Dziękował również marszałek województwa Grzegorz Schreiber w liście skierowanym do nauczycieli.
***
Po części oficjalnej zaśpiewały dzieci, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 pod kierunkiem Elżbiety Wesołowskiej oraz zespół złożony z byłych uczennic tej szkoły. Dziewczęta zaśpiewały piosenkę specjalnie skomponowaną na 14 października, Dzień Edukacji Narodowej.
Anna Staniaszek