MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Festiwal Sztuki Jabłka

 

24 -26 września odbył się piąty, a więc jubileuszowy Festiwal Sztuki Jabłka. Jabłko to dla Bełchatowa szczególny owoc, znajduje się bowiem w jego herbie, który tworzą Adam, Ewa i rajskie jabłka. Do tej symboliki nawiązują  lokalni twórcy, którzy są prezentowani na Festiwalu. Każdy bełchatowianin chce więc spróbować ich twórczości tak jak jabłka. Zaprezentowanych zostało wielu lokalnych artystów, których wspierali ci znani. Królowała muzyka różnych nurtów: rap, hip-hop, jazz, muzyka alternatywna, metal symfoniczny czy połączenie folku z jazzem oraz literatura. Namalowany na pl. Narutowicza mural nawiązywał  do nazwy miasta.

 

Bełchatów, początek drogi artystycznej

 

Jubileuszowy festiwal zaczął się 24 września w PGE MCK Giganty Mocy finisażem wystawy twórczości Anny Marii Macugowskiej, stypendystki Miasta Bełchatowa, które jest przyznawane przez prezydent Mariolę Czechowską. Macugowska to młoda malarka, scenografka filmowa i teatralna oraz kostiumografka. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, a w tym roku przystąpi do obrony pracy magisterskiej na Wydziale Scenografii (także ASP w Warszawie).

Damian Nowak, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, które było współorganizatorem festiwalu powiedział, że Anna Maria Macugowska wyszła swą twórczością poza Bełchatów i rozsławia jego dobre imię. Jej artystyczna droga zaczęła się tutaj, w Bełchatowie.  Dokąd ją doprowadzi? Było już kilka ważnych przystanków. – Kończę wydział scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wcześniej również na tej uczelni ukończyłam wydział malarstwa, aby przejść na drogę zawodową. Czuję się pewnie odchodząc z tej uczelni ponieważ mam wiedzę zarówno merytoryczną jak i techniczną. Opracowuję scenografię i kostiumy. Teraz chciałabym spróbować swych sił za granicą, żeby stwierdzić, w jakiej dziedzinie najlepiej się odnajduję, aby mieć  pole manewru do pracy z różnymi artystami.    Bardzo się cieszę, że zaproponowano mi na ten i przyszły rok duże projekty – powiedziała artystka.

Opowiadając o swej pracy stwierdziła, że projekt zaczyna się od zaproszenia reżysera do współpracy. Zapoznaje on z tekstem i scenariuszem. Kolejny etap to praca z aktorami,  aż do premiery. Macugowska pracowała w Łodzi, teraz będzie pracować w Teatrze Dramatycznym w Olsztynie.

W MCK pokazuje projekty kostiumów do filmu fabularnego ,,Księga rzeczy utraconych’’,  wizualizacje filmowe, szkic do pracy przy filmie oraz dwa obrazy, które prezentuje w związku z dyplomem z malarstwa. Na jej obrazkach kilkunastoletni chłopcy mają krótkie spodnie na szelkach a kobieta ołówkową spódnicę wg mody obowiązującej w latach trzydziestych minionego wieku. To projekt scenograficzny do filmu fabularnego, który prezentuje w ramach obrony pracy magisterskiej. Scenografia pozwala jej na spełnienie się w dwóch aspektach: technicznym i artystycznym. To zawód wymagający kreatywnego myślenia, ale i realistycznego, zdroworozsądkowego podejścia do projektu, by mógł on fizycznie zaistnieć. Wystawę można oglądać w Dolnym Foyer MCK PGE Gigantów Mocy do końca  września. 

Pierwszego dnia festiwalu wieczorem królował hip-hop. Na scenie plenerowej MCK PGE Giganty Mocy wystąpiły bełchatowskie zespoły OSD Familia, Eyman, oraz gwiazda festiwalu – raper Paluch, który przyciągnął rzeszę fanów. Paluch to pseudonim artystyczny  Łukasza Paluszaka.  To były członek zespołu Aifam;  współtworzy też kolektyw DIIL Gang oraz trio Syntetyczna Mafia. 

W Muzeum Regionalnym o dawkę innych muzycznych wrażeń, zadbał krakowski duet Kirszenbaum, proponując nowatorsko interpretowany folk.

 

Orkiestra brzmi jak orkiestra   

 

25 września Tomasz Pieczara malował na pl. Narutowicza przez cały dzień mural. Szare litery na kolorowym tle tworzą nazwę Bełchatów. 

Młody bełchatowianin Szymon Mikła  uczył kilkanaście młodych osób jak tworzyć muzykę za pomocą komputera. Udało mu się udowodnić, że to łatwe. Wystarczy wiedzieć od czego zacząć i jak do tego podejść. Mimo młodego wieku, zajmuje się muzyką od 12 lat. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia. Grał na fortepianie i gitarze. Teraz zainteresował się muzyką elektroniczną i jej produkcją. Obecnie studiuje inżynierię muzyczną na krakowskiej Akademii Górniczo – Hutniczej. W tym roku akademickim zacznie studiować informatykę techniczną.  25 września w sali koncertowej MCK poprowadził warsztaty z produkcji muzyki  elektronicznej. Aby zacząć produkcję muzyki, trzeba najpierw znaleźć odpowiedni program. On scharakteryzował kilka, dla początkujących i  zaawansowanych. Są wśród nich darmowe programy. Potrzebne są też wtyczki, pełniące rolę instrumentów muzycznych oraz efekty. Gdy  się chce stworzyć muzykę orkiestrową, nie potrzeba orkiestry, można skorzystać z idealnych do tego wtyczek, które brzmią np. jak  perkusje. Orkiestra brzmi zaś jak orkiestra.    

Na ,,Jabłecznik literacki’’ do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przybyli: Elżbieta Ceglarek — autorka pięciu powieści z gatunku literatury obyczajowej i romansu, Leszek Stefaniak — autor poezji oraz Tatiana Kopala — wokalistka i skrzypaczka, finalistka ,,The Voice Kids” . Zachwycająca posiadaczka mocnego głosu znów pokazała z wielkim powodzeniem, co potrafi.

Wernisaż wystawy Otwartej Pracowni Artystyczne Obraski pozwolił ocenić, jak potężną pracę wykonali jej uczestnicy. Wielu z nich to dzieci. Wystawa w bibliotece prezentuje najnowsze dokonania uczestników autorskiej pracowni plastycznej Przemysława Obarskiego. Można na niej znaleźć obrazy tworzone głównie przez dzieci i młodzież. W podejmowanych tematach przeważa świat zwierząt, pejzaże, mariny, martwe natury, postaci, fantazje. Uczestnicy wykorzystali różne techniki rysunkowe, graficzne, malarskie oraz własne, często eksperymentalne. 

Przemysław Obarski jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Jest związany z kulturą niezależną.

Ostatni dzień festiwalu upłynął pod znakiem koncertów od eksperymentalnej muzyki elektronicznej, przez połączenie jazzu  i folku,  po symfoniczny metal. Michał Jacaszek wystąpił w Klubie Rogate Serce. W Gambrinusie koncertowali Mały Fragment Rzeczywistości oraz BolewskI&Tubis, a na scenie plenerowej MCK PGE Giganty Mocy wystąpiły klimatyczne Oreada oraz Uneksia – grupa reprezentująca metal symfoniczny z zaprzyjaźnionego miasta Csongrád na Węgrzech.

Anna Staniaszek

 

 

 

 

 

Organizator

Miasto Bełchatów