BTF i myśleniccy przyjaciele
4 września Mariola Biniek, koordynator Działu Artystyczno – Plastycznego otworzyła w galerii ,,Na piętrze’’ dwie wystawy fotograficzne. ,,Czerń i biel’’ to fotografie czarno – białe; bajecznie kolorowe są zdjęcia zrobione w trakcie Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Organizatorzy przedsięwzięcia - Myślenicka Grupa Fotograficzna i Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne współpracują ze sobą od 15 lat.
Czarno-biała magia
Na wystawie zostały zaprezentowane prace członków mgFoto wykonane wyłącznie w skali odcieni szarości. W ten sposób grupa nawiązała do fotografii sprzed ery koloru. W ramach wieloletniej współpracy i przyjaźni pomiędzy dwoma stowarzyszeniami: MgFoto Myślenice a Bełchatowskim Towarzystwem Fotograficznym - powstała, pełna koloru i ekspresji relacja fotograficzna. Prace zostały wykonane przez fotografików Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego na tym festiwalu. Możemy oglądać 20 zdjęć 14 fotografików z lat 2018 -2020. Zostały wydrukowane na płytach pcv. Są dzięki temu bardziej mobilne, można je pokazać kilka razy. Stąd bliskość autora i odbiorcy. Wrażenie jakie robi portret człowieka starego, z pomarszczoną twarzą autorstwa Marka Gugały jest niesamowite.
Więź między miastami partnerskimi - Bełchatowem i Myślenicami jest bardzo trwała. Wspólne przedsięwzięcia są podejmowane od 15 lat. – Specjalnie połączyliśmy obie wystawy, bo prezentują bardzo dobrą fotografię. Nasza więź i łączność z myślenicką grupą oznacza, że razem pracowaliśmy na wielu plenerach i warsztatach. Oni gościli u nas, my byliśmy w Myślenicach. Cieszę, że w tych trudnych czasach udaje się tworzyć te wystawy – powiedział Andrzej Juchniewicz, prezes BTF.
Marcin Kania, członek Myślenickiej Grupy Fotograficznej, kurator wystawy powiedział, że czerń rodzi się w ciszy. Potem są niesamowite napięcia, korelacje, analogie i kontrasty pomiędzy czernią i bielą. - Przygotowując tę wystawę staraliśmy się pokazać bardzo różne oblicza świata poprzez czerń i biel. Poprzez kontrasty. My widzimy świat kolorowy. Poprzez czerń i biel możemy pokazać coś więcej – kontur, kształt, coś niezwykłego, czego zwykle nie dostrzegamy. Wystawa pokazuje pełne spektrum różnych spojrzeń. Wystawa fotograficzna jest nie po to, by o niej opowiadać, lecz ją przeżywać. Mam nadzieję, że te emocje zabierzecie państwo ze sobą – dodał kurator wystawy.
Emocje niewątpliwie są. Budzi je np. praca Stanisława Jawora ,,Wszyscy jesteśmy w podróży’’. Na zdjęciu ogromny stos - walizki pięknie i równo poukładane. Jego kolejna praca jest zatytułowana ,,Pachnidło’’. Przedstawia zabandażowaną twarz. Nic jednak nie ma wspólnego z kryminałem ,,Pachnidło, historia mordercy’’.
Kolorowy folklor
Co roku w lipcu, w Myślenicach (mieście partnerskim Bełchatowa) odbywają się Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. To międzykulturowe spotkania na płaszczyźnie artystycznej, wyrażające się między innymi poprzez: warsztaty etno, koncerty muzyki świata, seanse filmowe, jak i wspaniałe występy zespołów ludowych: Maorysów z Nowej Zelandii, górali z Himalajów, meksykańskich mariachi, Portorykańczyków, do tego folklor afrykański, azjatycki, bałkański oraz rodzimy - polski.
Wielobarwne fotografie w tradycyjnych stylizacjach zwracają uwagę, jak wiele do naszego życia wnosi tradycja i kultura. Piękne dziewczyny w bajecznie kolorowych strojach są doskonałymi ambasadorkami swoich miast.
Anna Staniaszek