MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Nie święci garnki lepią

Wiedzą o tym doskonale uczestnicy warsztatów ceramicznych, które odbywają się w MCK Oddział Grocholice. - Dzieci, młodzież, dorośli, a więc wszyscy miłośnicy tej niełatwej sztuki w czasie wakacji są zaproszeni do ,,Ogrodu sztuk’’- mówi prowadząca warsztaty Alicja Przydryga, starszy instruktor plastyk. Współprowadzącą jest Mirosława Świtoń starszy instruktor ds. animacji i imprez,  która prowadzi także Otwartą Pracownię Ceramiczną dla dzieci. Warto podkreślić, że warsztaty są organizowane w Grocholicach od 17 lat dla dzieci i młodzieży, która lubi spełniać się twórczo i kocha ceramikę. Co roku jest inny temat przewodni – w tym butle i wazony ceramiczne a więc naczynia, do których można wstawić kwiaty.

Wszystko zaczęło się w budynku, w którym do dziś  mieści się oddział MCK. 17 lat temu  gościła tam kilkunastoosobowa grupa studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tutaj jedli i spali a nawzajem uczyli się tajników ceramiki. 17 lat minęło jak jeden dzień. Teraz w warsztatach biorą udział mieszkańcy Grocholic w różnym wieku. Warunki do uprawiania tej sztuki mają znakomite. Niedawno został tam zamontowany nowoczesny piec do wypalania ceramiki z pieniędzy pozyskanych  z funduszy unijnych. Dzięki temu można wypalać duże prace.

„Ogród sztuk” to nie wszystko. Perełką wśród ceramicznych propozycji jest indywidualny kurs toczenia na kole garncarskim, podczas którego kilkanaścioro dzieci w wieku 9 -15 lat stworzyło przedmioty o charakterze użytkowym. Łącznie w tych wakacyjnych  warsztatach wzięło udział ponad 20 uczestników.

Ogród z pięknie utrzymanym trawnikiem istnieje naprawdę i może być symbolem miasta. Rośnie tam bowiem jabłoń. Nie jest to rajska jabłoń, ale daje pyszne i ekologiczne owoce. - Dzieci, które tutaj przyszły są bardzo zdolne – chwali swych uczniów Mirosława Świtoń. 

Nowością w ofercie MCK są indywidualne lekcje toczenia na kole. Jak twierdzi Alicja Przydryga, to trudne zadanie dla amatora. Najtrudniejsze jest centrowanie. Potrzeba na to kilkudziesięciu godzin nauki. Niestety bez dobrego centrowania praca deformuje się. Dlatego to sama prowadząca centrowała glinę dla uczestników. Potrzebna jest też specjalna glina bez szamotu i bez zanieczyszczeń, mniej podatna na deformację.  – Następnie uczestnicy pod moim okiem formowali pracę – dodaje pani instruktor. Podczas warsztatów uczestnicy nauczyli się wyciągania ścianek; próbowali wytoczyć swoje pierwsze niepowtarzalne naczynie. Powstały bardzo symetryczne prace.  - Jeśli toczysz na kole garncarskim, jesteś garncarzem i już – podkreśla Alicja Przydryga. - Oznacza to także, że cechuje cię cierpliwość, pracowitość, niezłomność - mówi. Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł, a w XVI wieku prawie we wszystkich miastach istniało przynajmniej kilka pracowni garncarskich!

W Otwartej Pracowni Ceramicznej dzieci poznały proces wytwarzania wyrobów z gliny. Nauczyły się ręcznego wyrabiania przedmiotów ceramicznych wieloma metodami, w tym z jednego kawałka gliny, przez wydrążanie oraz przy użyciu form. Powstały kubki, wazoniki, miseczki. Teraz prace schną. Następnie zostaną wypalone a w poniedziałek 30 sierpnia – będą szkliwione.

W czasie wakacji obie instruktor ceramiki prowadziły zajęcia, jakie zwykle prowadzą w czasie roku szkolnego.

Anna Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów