MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Sieć może być etyczna

13 lipca pierwsza, kilkunastoosobowa grupa dzieci i młodzieży zakończyła szkolenie   ,,Kompetencje medialne’’, w ramach którego realizowane były dla nich wakacyjne warsztaty  trwające 31 godzin lekcyjnych. W europejskim projekcie „Sieć na kulturę” brały udział jednostki kultury. W naszym regionie – Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. Warsztaty były bezpłatne, bo Miejskie Centrum Kultury bierze udział w projekcie ,,Sieć na kulturę’’, w ramach którego realizuje wakacyjne warsztaty dla dzieci i młodzieży od 10. do 18. roku życia. Będzie ciąg dalszy, ponieważ 18 – 27  sierpnia pojawi się w MCK  kolejna grupa. – Już dziś serdecznie zapraszamy dzieci  i młodzież do wzięcia udziału w tych warsztatach – mówi Agnieszka Bielska, główna instruktor ds. animacji i imprez, która je prowadzi. – W lipcu była u nas wyjątkowo otwarta na wiedzę, nowe praktyki i doświadczenia, grupa dzieci i młodzieży. Dzieliła się również swymi doświadczeniami oraz inspirowała- dodaje pani instruktor.

Warsztaty odbywały się on-line, choć w sierpniowej grupie przewidziano możliwość uczestnictwa na miejscu, w MCK oraz korzystanie z należących do bełchatowskiej placówki laptopów. Poprzez edukację i zabawę uczestnicy warsztatów nabyli umiejętności bezpiecznego poruszania się w sieci. Zdobyli kompetencje, które pozwalają się rozwijać, poznali aplikacje, programy i platformy. Nabyli też umiejętności prezentowania własnego wizerunku w sieci.

Wszyscy uczestnicy otrzymali od wicedyrektor MCK Pauliny Broncel dyplomy oraz prezenty. Jak mówiła Agnieszka Bielska, zajęcia z kompetencji medialnych czyli poruszania się w sieci, dokonywania mądrego wyboru, segregowania, oddzielania fałszu czyli fake newsów od prawdy,  poszerzyły wiedzę uczestników.  Poznali oni  różne programy, ciekawe platformy. Uczyli się, jak pisać maile (niedozwolony jest początek  ,,Witam’’, trzeba zacząć od Dzień dobry lub Szanowny panie (pani) a kończyć wyrazami szacunku). Temat maila musi być jasny i rzeczowy a praca przy komputerze - bezpieczna dla zdrowia. Należy więc robić sobie przerwy, wietrzyć pokój, odpowiednio ustawić krzesło. Nie można nadużywać wielkich liter.

Zakończenie i podsumowanie odbyło się w realu. – Poszerzyłam swoją wiedzę na temat aplikacji– mówiła Martyna, uczestniczka warsztatów. Oliwera i Oskara szczególnie zainteresowały przydatne strony – np. ze zdjęciami, filmami z których można legalnie i bezpłatnie korzystać nie naruszając praw autorskich. W sieci można korzystać z dóbr kultury, trzeba to tylko  robić legalnie. Młodzież więc poznała służące temu aplikacje. Ich listę otrzymali na zakończenie warsztatów. W sieci dostępne są także darmowe lektury  Można je pobrać i przeczytać w pdf . Nie ma więc problemu braku  książki w szkolnej bibliotece, bo wypożyczyli ją inni uczniowie.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zainteresowani dziennikarstwem. Odpowiadałam więc na pytania, czy jest to trudny zawód i jakie cechy powinny cechować dziennikarza. O swoich studiach – produkcji teatralnej mówiła studentka odbywająca staż w MCK. Czy łatwo się dostać na taki kierunek? – Trzeba się po prostu uczyć – powiedziała pani Ola. Z 40 osób, które się dostały  pozostała 14 -osobowa grupa. Dzieci i młodzież podczas szkolenia poznali też cyfrowe narzędzia przydatne w szkole. Dowiedzieli się jak tworzyć prezentacje, posługiwać się programami tekstowymi i arkuszami kalkulacyjnymi. Poznali zawiłości etyki a także sposoby na dobre zaprezentowanie się w sieci. Nauczyli się też rozpoznawać nieprawdziwe treści i jak bezpiecznie korzystać z portali internetowych. W warsztatach brała również udział młodzież, która zna się więcej niż trochę na rzeczy; świetnie poruszała się w internecie dzieląc się tą wiedzą z mniej doświadczonymi.  Internet naprawdę bardzo się przydaje. Dzięki sieci można się było uczyć w minionym roku szkolnym

Co ważne, grupy, które zostały utworzone  w ramach projektu „Sieć na kulturę” będą mogły kontynuować spotkania stacjonarnie w Miejskim Centrum Kultury, by razem tworzyć ciekawe projekty. To bardzo optymistyczne, że rośnie nowe pokolenie internautów, które nie karmi swych odbiorców hejtem. – Postawiliśmy na etyczne zachowania w sieci. Chcemy wychować młodzież, która będzie się zachowywać etycznie. Rozwijamy się, ale i szanujemy nawzajem – podsumowuje Agnieszka Bielska.

Anna Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów