Być jak cesarz Justynian
Jeśli mamy poniedziałek, to spotkamy się na zajęciach w Otwartej Pracowni Mozaiki. Tak pewnie mówią bełchatowianie związani z kulturą i sztuką dzięki Miejskiemu Centrum Kultury. Kolejne dni tygodnia są więc podporządkowane propozycjom instruktorek. Otwartą Pracownię Mozaiki dla młodzieży od 16. roku życia oraz dla dorosłych prowadzi Małgorzata Kucharska, starsza instruktor plastyk. – To przedłużenie działań prowadzonych w trakcie roku. Zachęcamy także nowych uczestników, którzy chcą poznać tę technikę. Zajęcia będą trwały do 26 sierpnia.
Pani Ania, jak żartobliwie mówi, studiuje sztuki plastyczne od 8 lat. Na zajęciach odbytych 12 lipca wykonuje właśnie techniką mozaiki obraz przedstawiający kaczora z czerwonymi łapami. Najpierw kopiuje na płytę, szuka odpowiednich płytek w odpowiednich kolorach, tnie na maleńkie kostki, następnie je przykleja. Potem pomysł jest modyfikowany. Obraz nie może bowiem przypominać oryginalnego dzieła artysty ze względu na prawa autorskie. Zainspirować się jednak można. Ze skopiowaniem byłby pewien problem, ponieważ najsławniejsze mozaiki ukochane przez artystów starożytnych były ogromne. Np. mozaika w katedrze Monreale na Sycylii. W środkowej apsydzie znajduje się wysoka na 7 metrów i szeroka na 13,3 m figura Chrystusa Pantokratora (Pana Wszystkiego). Cały swój skarb - 2 tony złota, król Wilhelm I przeznaczył na te mozaiki. Projekt zrealizował jego syn Wilhelm II. Wnętrze bazyliki św. Witalisa w Rawennie jest bogato udekorowane mozaikami. Najsłynniejsza przedstawia cesarza Justyniana i jego żonę Teodorę wraz z dworem. To najlepiej zachowana mozaika bizantyjska. Pani Ania pokazuje mi maleńki kawałek ceramiki, oczywiście z nieprawdziwego złota. Bizantyjskich artystów skopiować się więc nie da.
Podczas zajęć można zapoznać się z techniką dekoratorską jaką jest mozaika i wykonać m.in. podkładkę pod gorące naczynia, obrazek na ścianę lub figurkę ptaka do ogrodu. Uczestnicy warsztatów pracują na mozaice ceramicznej czyli różnokolorowych, potłuczonych lub pociętych płytkach łazienkowych. Podkład stanowi płyta OSB. Bardzo ważny jest klej polimerowy, którym się przykleja malutkie kawałki ceramiki.
Warto więc w czasie wakacji pomyśleć o własnym rozwoju artystycznym i odwiedzić Otwartą Pracownię Mozaiki.
A.Staniaszek