Zainspirowani Klimtem
Od 30 czerwca do 2 lipca trwały warsztaty plastyczne pn. „Klimt - kolaż”. Ich uczestnicy, mali artyści powyżej 10. roku życia wykonali obraz w technice kolażu, wzorowany na twórczości austriackiego malarza Gustava Klimta. W pracowni plastycznej jest wiele prac inspirowanych Klimtem.
A jak Klimt, to belle epoque – piękne czasy, wiedeńska secesja i Europa rządzona przez spokrewnionych ze sobą cesarzy. Europa, która zaczynając wojnę wszechświatową popełniła samobójstwo .
Prowadząca warsztaty Małgorzata Kucharska, starsza instruktor plastyk przyznaje, że bardzo lubi Gustava Klimta. – Klimt do mnie przylgnął - mówi. Dzieci patrząc na reprodukcje jego obrazów rozwijają się. Rozwijają też swoją wyobraźnię, stosują techniki dekoratorskie a także bawią się kolorem. - Wpajam dzieciom, że malarstwo może być radosne i zróżnicowane. Teraz stosując technikę kolażu korzystaliśmy z różnych materiałów. Chciałam, żeby dzieci patrząc na dzieła Klimta wykorzystały to, co on zrobił w malarstwie. Mogły zastosować więc ornamentykę, pnące i wijące się linie. Obrazy Klimta są bardzo dekoracyjne. Uderza wręcz bogactwo namalowanych tkanin – złoto, srebro. - Dlatego na warsztatach wykorzystaliśmy cekiny, koronki, sznureczki a na samym końcu naszych zajęć – świecidełka – dodaje pani instruktor. Zuza wiedząc o tym wszystkim już na pierwszych zajęciach zrobiła bogate tło.
Gustav Klimt to austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji oraz wiedeńskiego modernizmu. Jego twórczość odbiegała znacząco od ówczesnych kanonów akademickich. Wystarczy popatrzeć na złoty portret Adeli Bloch – Bauer. Do swego wielkiego dzieła Klimt użył złota oraz srebra w płatkach co było wówczas niecodzienną techniką. Adela Bloch- Bauer ma na sobie złotą suknię, złote jest też tło – podobnie jak w wielu obrazach Klimta. W 2006 roku ten obraz został sprzedany za 135 milionów dolarów, co było wówczas najwyższą z cen, jaką uzyskano za obraz. Namalował także ,,Węże wodne’’ ,,Drzewo życia’’, ,,Jabłoń’’, ,,Pocałunek’’, ,,Judytę’’.
Urodzony w 1862 zmarł w 1918, a więc w roku, w którym zawarto rozejm kończący wojnę wszechświatową nazwaną potem pierwszą.
A.Staniaszek