Fascynująca nauka na Dzień Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka, od kilku już lat miasto zaprasza najmłodszych na Festiwal Re:Aktor. Miejskie Centrum Kultury było współorganizatorem tego wydarzenia. W tym roku festiwal odbył się w niedzielę 30 maja pod hasłem: „Odkrywaj / Poznawaj / Doświadczaj”. Nauka bowiem może być wspaniałą zabawą i przygodą a zdobyte w Gigogalaktyce wiadomości zostaną w głowie na całe życie.
Przy trzech stanowiskach PGE Giganty Mocy odbyły się warsztaty, w których brały udział dzieci wraz z rodzicami. Zaprezentowano też galaktyczne aktywności, które doskonale promowały PGE Giganty Mocy. Każde stanowisko było przeznaczone dla innej grupy wiekowej. Opiekę nad nimi sprawował instruktor wraz z praktykantem a stanowiska były dezynfekowane po każdym uczestniku.
Pierwsze stanowisko – Droga Mleczna było przeznaczone dla najmłodszych. Pod okiem instruktora dzieciaki samodzielnie wykonywały ciecz nienewtonowską tzw. drogę mleczną. Ciecz nienewtonowska to płyn, który pozornie przeczy prawom fizyki. W spoczynku, bez działającej na niego żadnej siły zachowuje się jak zwykła ciecz, ale gdy tylko dostarczymy mu jakąś energię, np. poprzez nacisk, ciecz ta zachowuje się jak ciało stałe. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym samodzielnie wykonywały kosmos w słoiku. Dzieci w wieku szkolnym rozwiązywały zaś kosmiczne łamigłówki. Na potrzeby Gigogalaktyki organizatorzy przygotowali: krzyżówkę, rebus, anagram i wykreślankę. Wszystko tematycznie związane z kosmosem. Z tekturowych elementów tak jak z puzzli można było ułożyć Woltusia.
Dzieciom podobała się bardzo nauka połączona z zabawą a do stoisk PGE Gigantów Mocy ustawiały się długie kolejki. Otrzymały też ważną informację. Kosmiczne zainteresowania mogą rozwijać na warsztatach w PGE Gigantach Mocy. Ale nie tylko. Promowane były także zajęcia dla dzieci i dorosłych, które odbywają się w MCK, łącznie z ostatnim projektem ,,Dzicy zapylacze w miastach’’.
W kinie ,,Kultura’’ Dzień Dziecka trwał znacznie dłużej, od 28 maja do 3 czerwca. Zamienił się bowiem w Tydzień Dziecka. Dzieciaki mogły obejrzeć dwa najnowsze filmy: animowany, przeznaczony dla najmłodszych film ,,Krudowie 2. Nowa era ’’. Krudowie to prehistoryczna rodzina żyjąca na Ziemi 4 miliony lat temu. Familijna komedia nominowana do Oskara opowiada, jak Krudowie radzą sobie w stale zmieniającym się świecie. Dla nieco starszych dzieci, od 6. roku życia wyświetlono „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”. Film o przygodach dwójki przyjaciół z szwedzkiego miasteczka Valleby bardzo się podobał. Grali w nim aktorzy, nawet bardzo młodzi. Główni bohaterowie Maia i Lasse przeżywali niesamowite przygody, których każde dziecko mogło im pozazdrościć. Dodatkową atrakcją były ogromne bańki mydlane puszczane przed każdym seansem przed MCK. Panie instruktorki uczyły, jak zrobić ogromną bańkę. Było to naprawdę bańkowe szaleństwo.
- Chcieliśmy poinformować licznie zgromadzonych na błoniach za Muzeum Regionalnym bełchatowian, o naszych planach i zamierzeniach – mówi Mariola Biniek, koordynator działu Artystyczno - Plastycznego. Był więc kolorowy, kulturalny krąg udekorowany rekwizytami z Miejskiego Centrum Kultury. Ustawione zostały stoiska z różnymi działaniami – muzycznymi, teatralnymi, plastycznymi, ceramicznymi. Na stoisku muzycznym dzieci mogły spróbować gry na perkusji i gitarze. Można też było zapisać się na zajęcia. Na stoisku teatralnym wystawione zostały kostiumy teatralne. Był ,,królewski stół’’ przy którym przebrane dzieci mogły sobie zrobić zdjęcie. To stoisko cieszyło się wielką popularnością. Przebierali się i rodzice, i dzieci. Wszyscy jak rodzina królewska zasiadali przy stole, by zrobić sobie pamiątkową fotkę. Na stoiskach plastycznych można było wykonać kwiatki dla mamy i zrobić dekorację plastyczną na sterczu, który był rozwinięty między drzewami. Ogromną popularnością cieszyło się także stoisko ceramiczne. Po raz pierwszy zostało wystawione koło ceramiczne. A przecież posługiwanie się nim to trudna umiejętność. Kolejka była ogromna a stojący w niej obliczali, czy będą mogli lepić na kole garncarskim garnki i wazoniki.
Dzieci wraz z rodzicami otrzymali więc pełną informację na temat planów i zamierzeń Miejskiego Centrum Kultury oraz tematykę warsztatów, które rozpoczną się wraz z nowym rokiem szkolnym. A nauka nie jest trudna, gdy instruktorki MCK podadzą ją w atrakcyjnej formie.
Anna Staniaszek