BTF i przyjaciele
28 maja w ,,Galerii na piętrze’’ Miejskiego Centrum Kultury dyrektor MCK Damian Nowak i prezes Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego Andrzej Juchniewicz otworzyli trzy wystawy fotograficzne. Obostrzenia związane z COVIDEM -19 obowiązują nadal, ale te najbardziej dolegliwe - już nie. Można się spotykać a na wernisażu porozmawiać z artystą twarzą w twarz, nie on – line.
Elżbieta Drewniak, autorka wystawy ,,Autoportret’’ jest członkiem Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Kilka razy wystawiała swe prace w galerii MCK. Przedstawiła, jakie efekty może dać sztuka fotomontażu. Pokazała bowiem autoportrety, w których jej twarz została wkomponowana socrealistyczne plakaty z lat 50. i 60. poprzedniego wieku. Elżbieta Drewniak jest więc traktorzystką zachęcającą kobiety do podjęcia pracy, pyta widzów, co zrobili dla realizacji planu. Na innych stoi na górze prawdziwego grosza, płacze groszami. Ma twarz przykrytą płytami kompaktowymi. Jest też sprzedawczynią, mówiącą: uprzejmie i szybko obsługujemy ludzi pracy. Pozdrawia też kobiety pracujące dla pokoju i rozkwitu ojczyzny. E.Drewniak fotografię traktuje jako narzędzie kreacji, samopoznania, autoterapii a także narzędzie do przekazywania uniwersalnych wartości. – Z wykształcenia jestem analitykiem medycznym, z zawodu sitodrukarzem. A właściwie to jestem człowiekiem. Ziemia jest mą matką – mówi o sobie artystka.
Tomasz Sobczak, autor wystawy ,,Takie jest życie’’ jest absolwentem ASP we Wrocławiu, nauczycielem, artystą i fotografem. Związany z Tarnowem. Na swoim koncie ma wiele wystaw, nagród i tytułów. Prace, które można zobaczyć w Galerii „Na piętrze” były prezentowane tylko raz i to właśnie w Tarnowie. – Wyjątkowością tych zdjęć jest gra elementów architektonicznych, które nas otaczają i bardzo ostrych oraz wyrazistych kolorów oraz kształtów – tłumaczy prezes BTF Andrzej Juchniewicz.
Artysta zaprosił nas za pomocą zdjęć do swego świata. Jaki on jest? Trzeba posłuchać swojej wyobraźni. Jego świat jest trójkolorowy, bo wszystkie zdjęcia zostały wykonane w tonacji żółto- niebiesko – czerwonej. Toczy się nawet rywalizacja między kolorami; którego będzie więcej. Dlatego kolory pokrywają dokładnie fotografowane elementy architektury. Prace, które można zobaczyć w galerii „Na piętrze” były prezentowane tylko raz i to właśnie w Tarnowie.
Na wystawie pokazane są także zdjęcia Anety Więcek- Zabłotnej z Lublina. Jest ona z wykształcenia magistrem prawa, z zawodu menagerem warsztatów terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych. Należy do ZPAF i Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Pokazuje w MCK fotografię konceptualną i kreacyjną. Swoją wystawę zatytułowała ,,Koło fortuny’’. Na zdjęciach Anety Więcek- Zabłotnej prezentowane są narządy wewnętrzne człowieka – serce, wątroba, nerki. Wszystkie wiszą na hakach w sklepie mięsnym. Artystka prezentuje dane, z których wynika, że aż 1, 8 mld ludzi jest zatrudnionych w nielegalnym handlu. Funkcjonuje i ma się dobrze handel narządami. Skalp człowieka na czarnym rynku kosztuje 607 dolarów, jelito cienkie - 2519, wątroba 157 tysięcy dolarów a pęcherzyk żółciowy – 1219.
Andrzej Juchniewicz, prezes Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego podkreśla, że zostały zaprezentowane prace różnych w swoim przekazie artystów.
Wystawę można oglądać do końca czerwca.
Anna Staniaszek