MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

UTW stuknęło 15 lat

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bełchatowie właśnie skończył piętnaście lat. Warto to odnotować. Tym bardziej, że uniwersytety trzeciego wieku, placówki dydaktyczne dla osób ,,w wieku poprodukcyjnym’’ działają w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych.  Celem działalności tych uczelni jest aktywizacja ludzi starszych, a także „wykorzystanie ich potencjału na rynku pracy; ich wiedzy, umiejętności i doświadczenia życiowego, dla rozwoju gospodarczego i społecznego kraju”.

Jednocześnie  jest to inicjatywa, która się udała w Bełchatowie  w sposób wyjątkowy. Bełchatowski Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 2005 roku. Od 2006 roku działał pod patronatem Bełchatowskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Od stycznia 2012 roku ideę Uniwersytetu kontynuuje Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie. Z ogromnym powodzeniem. Jego opiekunką jest Agnieszka Bielska, główna instruktor ds. animacji i imprez w MCK.

UTW w Bełchatowie w maju 2019 roku podsumował 13. rok akademicki. Było czym się pochwalić. 311 słuchaczy - wśród nich kilku radnych poprzednich kadencji a nawet b. prezydent miasta. Co roku poszerzana oferta, w oparciu o zapotrzebowanie samych członków. 15 stałych form zajęć, w tym nowe koło fotograficzne, które prowadził znany bełchatowski fotoreporter Piotr Kurzydlak. 11 grup językowych, w tym 10 z języka angielskiego i jedna z niemieckiego. W każdej uczy się minimum 10 osób. Ustawiczny rozwój. – Chcemy tworzyć rzeczywistość artystyczną i edukacyjną naszego miasta – mówiła Agnieszka Bielska.  – To jest dla nas priorytetem, że człowiek po ukończeniu  pracy zawodowej nadal może być aktywny. Jesień życia nie  musi kojarzyć się ze stagnacją, bawieniem wnuków  i czekaniem nie wiadomo na co. Ja wraz z UTW chcę pokazać, że można wreszcie być szczęśliwym. Czasem ludzie muszą przeżyć prawie całe życie, by tu odnaleźć szczęście - dodaje.

 

wykładowy zawrót głowy

 

Słuchacze Uniwersytetu brali także udział w wykładach. Dotyczyły one zagadnień z dziedziny zdrowia, historii, kultury czy socjologii. Historię UTW skrupulatnie opracowała Agnieszka Bielska, jest opublikowana na stronie MCK w zakładce UTW.

Z myślą o słuchaczach przygotowywane są specjalne kursy i warsztaty. Wszystkie te formy aktywności są formą samorealizacji seniorów. Członkowie UTW biorą też udział w różnych projektach. W 2007/2008 został zrealizowany projekt „Łączymy pokolenia”. Środki finansowe UTW otrzymał od Fundacji Polsko-Amerykańskiej działającej przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Wspólnie z ZSP nr 4 w Bełchatowie realizowano ideę międzypokoleniowej wymiany doświadczeń w różnych dziedzinach życia. Zaś w 2012 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku wziął udział w projekcie „Integracja kobiet poprzez edukację dla dorosłych” w ramach programu Grundtvig.  Gościli też seniorki z Włoch i Bułgarii w ramach tego programu. Rok akademicki 2013/2014 obfitował w wiele ciekawych inicjatyw zrealizowanych dzięki Fundacji PGE m.in. „Międzypokoleniowy Wieczór Hiszpańsko-Włoski”, Warsztaty Stylizacji ”Elegancja 50+” czy Wieczór poetycko-muzyczny pt. „To jest najważniejsze”. Rok akademicki 2014/2015 był równie bogaty w ciekawe wydarzenia m.in. recital Jagi, artystki krakowskiej, która zaprezentowała piosenki z repertuaru francuskiej artystki Juliette Greco. Ten koncert mógł być zrealizowany w ramach dofinansowania z Fundacji PGE „Energia z serca”.

Kolejną ważną inicjatywą były Spotkanie Bożonarodzeniowe „Na góralską nutę”, który to projekt również został dofinansowany przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S. A. Oddział Kopalnia Bełchatów.
Uniwersytet Trzeciego Wieku stawiał również na wymianę doświadczeń, stąd wizyta słuchaczy UTW z Piotrkowa Trybunalskiego ze sztuką pt. „Oburzające dropsy”, wizyta seniorek z Opoczna, które przedstawiły „Wigilię w tradycji opoczyńskiej” oraz odwiedziny Stowarzyszenia Twórców Ludowych z Łowicza, które zaprezentowało spektakl „Wilia u Ksinżoków”, wzbogacony o opowieści, przyśpiewki oraz wspaniałe łowickie rękodzieło. To również udział w Pikniku Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Sympozjum Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Pozarządowych województwa łódzkiego.

W UTW prężnie działa  Rada Słuchaczy i Rada Naukowo – Programowa, które wraz z koordynatorem na bieżąco monitorują pracę placówki, a także przedstawiają propozycję wykładów, prelekcji czy spotkań. Opiekę merytoryczną nad bełchatowskim UTW podjęła Społeczna Akademia Nauk- Odział  w Bełchatowie. UTW współpracuje również z Wydziałem Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego  w Kielcach – filia w Piotrkowie Tryb. Ta współpraca zaowocowała projektem Nasza Mała Ojczyzna; dzięki temu słuchacze poznali historię swej Małej Ojczyzny, zawody, które zanikają – garncarstwo, wikliniarstwo. Uniwersytet na bieżąco współuczestniczy  w różnorodnych działaniach podejmowanych przez inne zaprzyjaźnione Uniwersytety  m.in. w Piotrkowie Tryb., Opocznie, Radomsku czy Tomaszowie Maz. 
Bełchatowski UTW posiada swego reprezentanta w Radzie Seniorów Województwa Łódzkiego - Bolesława Herudzińskiego. UTW został też zaproszony do Obywatelskiego Parlamentu Seniorów oraz włączony do Fundacji Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

 

nie tylko taneczne wizytówki

 

Chór ,,Pasjonata” oraz ,,Super Stars" to grupy, w skład których wchodzą członkowie UTW.   Obie są wizytówkami artystycznymi bełchatowskiego Uniwersytetu. Reprezentują Miejskie Centrum Kultury w ramach wydarzeń zewnętrznych, biorąc udział w licznych inicjatywach organizowanych w mieście i powiecie oraz włączając się aktywnie w działania międzypokoleniowe. Dumą UTW jest rozwinięcie międzypokoleniowej inicjatywy wspólnego śpiewania. Narodziło  się  też wiele inicjatyw m.in. koncerty czy spektakle międzypokoleniowe  ,,Na ludową nutę”, „ Międzypokoleniowe koncerty patriotyczne”, ,,Szalone lata 60 i 70” ,  ,,Rozmowy o wolności’’, „ Kolory miłości”, „ Bajkowa i filmowa podróż muzyczna” czy udział w Międzynarodowym Dniu Tańca. Najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem UTW  jest ,,Kolędowanie z MCK”, które doczekało się już czterech edycji.

Kolejne lata obfitowały w rozwój bełchatowskiego UTW. Spotkanie z mistrzem olimpijskim Władysławem Kozakiewiczem w ramach projektu „ Bądź w olimpijskiej formie” czy wspólne śpiewanie z Haliną Kunicką były nie lada wydarzeniem dla studentów. Realizacja kolejnych projektów m.in. „Nasza mała Ojczyzna – w poszukiwaniu utraconego czasu” pozwoliła przybliżyć słuchaczom tradycje związane z historią poszczególnych regionów (bełchatowskiego, opoczyńskiego, piotrkowskiego, radomszczańskiego i tomaszowskiego). Należy też dodać, że słuchacze UTW regularnie odwiedzają podopiecznych Domu Pomocy Społecznej  czy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bełchatowie. Wspierają wszelkie działania wolontarystyczne.

Pisząc o historii UTW mieszam czas teraźniejszy z przeszłym. W bieżącym roku akademickim z powodu pandemii nie odbywały się bowiem zajęcia w trybie stacjonarnym. Rada Słuchaczy i Rada Naukowo – Programowa jednak działała, odbywały się bezpłatne seanse w kinie a na stronie MCK powstała zakładka e-kultura dla seniorów. Prezentowane są tam wszelakie aktywności studentów, których jest wiele. Oni nie potrafią usiedzieć w miejscu! 26 -27 kwietnia Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego zorganizował XIII e - konferencję ,,Rola centrów kultury, uniwersytetów III wieku w dobie pandemii COVID-19 i wizji Europejskiego Zielonego Ładu, a zachowanie praw człowieka do godnego życia w regionach gigantów mocy konwencjonalnych typu Bełchatów’’. Brał w niej udział Bolesław Herudziński z Rady Naukowo- Programowej UTW.

**

Wszyscy słuchacze przyjaźnią się, choć funkcjonowali po różnych stronach sceny politycznej. - Nie ma rozmów o polityce. Jest edukacja, działania artystyczne i wspaniałe przyjaźnie. Nie ma polityki, nie wyczuwa się podziałów. Tu jesteśmy jedną wielką drużyną UTW – podkreśla Agnieszka Bielska.

A.Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów