Energetyczna Noc Muzeów
15 maja, w godz. 20:00 do 21:00 odbyła się Energetyczna Noc Muzeów online w PGE Gigantach Mocy. Na naszym fanpejdżu czekał na rodziny z dziećmi questing z nagrodami! Podążając za tajemniczą postacią, w ciemności, w gąszczu korytarzy i eksponatów znajdujących się na Ekspozycji uczestnicy zabawy poszukiwali odpowiedzi na ukryte pytania jej dotyczące. Questing to bowiem zabawa w poszukiwanie skarbów a u nas najważniejszym skarbem jest wiedza. W czasie Energetycznej Nocy Muzeów proste pytania były dedykowane właśnie rodzinom z dziećmi. - Chcieliśmy zareklamować ekspozycję i zachęcić dzieci do przyjazdu do Bełchatowa. Zapraszamy do Gigantów Mocy – mówi Karolina Oleksiewicz – Hoffer, główny specjalista ds. marketingu.
Dzieciaki odpowiadały na pięć pytań, zwycięzcą został ten, kto prawidłowo odpowiedział na wszystkie w ciągu godziny – między 20. a 21. Trzeba więc było odpowiedzieć, jaki jest najbardziej energetyczny surowiec w bełchatowskiej ziemi, jakie serce ma robot na ekspozycji, z jakiego zakładu pochodzi pulpit nastawni znajdujący się tam, gdzie w elektrowni spala się węgiel i w którym roku Edison opatentował żarówkę.
Sześciu uczestników odpowiedziało prawidłowo w określonym czasie na wszystkie pytania. Sześć osób jest zwycięzcami questingu. Prawidłowych odpowiedzi na wszystkie pytania, udzielili:
- Edyta Błaszczyk,
- Krzysiek Hartman,
- Grzegorz Kapłaniak,
- Marcin Kożuchowski,
- Michalina Sztajerowska
- Anna Zawada
Każdy otrzymał zestaw upominków, które ufundowali Miejskie Centrum Kultury wraz z partnerem wydarzenia Centrum Elektrycznym Ania z Wielunia.
Noc Muzeów zawsze należała do atrakcji PGE Gigantów Mocy. Co roku właśnie wtedy zapraszaliśmy miłośników astronomii do wstąpienia w szeregi załogi „Misji Gigantex 1” a także do udziału w naszej „Space Fun Academy” powołanej na tę okoliczność. Zaprzyjaźnieni z nami naukowcy słusznie założyli, że jest szansa na to, iż wysoko nad powierzchnią Ziemi, na jednej z planet, przetrwała cywilizacja Gigantów Kosmicznej Mocy.
W Noc Muzeów PGE Giganty Mocy odwiedzały setki osób. Ta wyjątkowa noc weszła już na stałe do kalendarza imprez kulturalnych i cieszyła się wielką popularnością na całym świecie. W tym czasie nocą za darmo lub za symboliczną kwotę można był zwiedzać muzea, galerie i placówki kultury. Z tej okazji muzea przygotowywały specjalne atrakcje - zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w styczniu 1997 r. w Berlinie; w Polsce pierwszy był Poznań, który udostępnił w 2003 r. skarby Muzeum Narodowego, w maju 2004 r. imprezę zaczął organizować Kraków.
W 2021 roku z powodu pandemii Energetyczna Noc Muzeów w PGE Gigantach Mocy odbyła się online.
A.Staniaszek