MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Pasja Pana Naszego

Do 22 kwietnia w Galerii ,,Na piętrze’’ Miejskiego Centrum Kultury można oglądać wystawę fotograficzną   ,,Droga krzyżowa’’ Iaroslava Stanchaka z Lwowa. To kolejna wystawa, którą pokazuje Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne wspólnie z Miejskim Centrum Kultury. Wystawa do 9 kwietnia będzie prezentowana on-line na stronie Miejskiego Centrum Kultury, a po zakończeniu lockdownu będzie ją można oglądać na żywo.  – Wszystko wskazuje na to, że bełchatowianie będą mogli oglądać wystawę w realu przez prawie dwa tygodnie – mówi Andrzej Juchniewicz, prezes BTF, który ściągnął do Bełchatowa Drogę krzyżową. I tak można mówić o pewnym szczęściu.  Wystawa miała przyjechać do nas rok temu. Nie przyjechała z powodu pandemii. W tym roku wernisaż został zaplanowany na 23 marca. Od 20 marca minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że strefa czerwona będzie obowiązywać w całym kraju do 9 kwietnia.

Zdjęcia pokazane na wystawie robią niesamowite wrażenie. Na "Drogę krzyżową" składają się czarno- białe fotografie procesji, które przeszły ulicami Lwowa w ciągu  ostatnich siedmiu lat. - Każdego roku staram się zagłębić w dusze uczestników procesji, zrozumieć, co czują i przekazać emocje za pomocą fotografii  - mówi autor tych niesamowitych dzieł.

To się na pewno udało. Zdjęcia przedstawiają tłum mężczyzn niosących ogromny krzyż. Są też zdjęcia mężczyzn, kobiet i spracowanych, kobiecych rąk.  Ich palce oplata różaniec. Opierają je na krzyżu tak, jak na trumnie ukochanego syna.   

Oglądając Drogę krzyżową jesteśmy widzami przedstawienia pasyjnego. Takie teatry z aktorami – amatorami działają od średniowiecza. Pokazują mękę i śmierć Chrystusa. Odbywają się do dziś. 

42-letni Iaroslav Stanchak jest fotografem – jak to określa - z ukraińskiego miasta Lwowa. Studiował w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. Iwana Trusza. W czasach studenckich lubił fotografować.  Przez sześć lat mieszkał i pracował na południu Włoch. Następnie wrócił na Ukrainę i został fotoreporterem w medialnym gospodarstwie "Expres". Jego fotografie były publikowane w krajowym „Expresie”, „Fakcie”, „spowiedzi”, „Historii +”,”Prawdzie wiejskiej”, ,,Biuletynie emeryta”, ,,Doradcy kobiet”, ,,Przepisach gospodyni”, ,,Błyskawicy” i na stronie zasobów expres.online

Zajmuje się także malarstwem. Dzieła artysty znajdują się w prywatnych kolekcjach Ukrainy, Włoch, Wielkiej Brytanii,  w Niemczech.  Iaroslav Stanchak jest członkiem międzynarodowego klubu "White  Square". Brał udział w wielu wystawach artystycznych we Lwowie oraz w  Projekcie tęczy i Projekcie geometrii. W obu przypadkach są to wystawy tematyczne  organizowane w muzeach i galeriach sztuki.

 Jak mówi, Droga krzyżowa jest ważnym wydarzeniem dla każdego chrześcijanina. Co roku  we Lwowie odbywa się ta procesja religijnych procesji. Około 30 000 ludzi przechodzi przez 14 stacji Męki Pańskiej, aby zrozumieć ostatnią drogę Chrystusa. Wierzący idą ulicami Lwowa z modlitwą na ustach.

Anna Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów