Cudze chwalicie, swego nie znacie
Klub Podróżnika nadal działa. Mimo pandemii. Aby się o tym przekonać, wystarczy wziąć udział w projekcie Miejskiego Centrum Kultury „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Jego autorką jest starsza instruktor ds. animacji i imprez Mirosława Świtoń, pomysłodawczyni i prowadząca (od 2012) Klub Podróżnika. Przewiduje ona udział pełnoletnich mieszkańców Bełchatowa i okolic, którzy chcą zaprezentować siebie - swoje dokonania i osiągnięcia w dziedzinie turystycznej i fotograficznej. Ich zadaniem będzie przesłanie i nieodpłatne udostępnienie filmików (czas trwania max. do 5 minut), zdjęć (max 20 sztuk) oraz relacji z ciekawych miejsc naszej małej, lokalnej Ojczyzny, które są godne polecenia i zachwycają swoim niepowtarzalnym urokiem. To przede wszystkim, ale nie tylko.
,,Klub podróżnika’’ łączył ludzi, których pasją są podróże. Dzięki zaproszonym gościom, profesjonalnym podróżnikom, autorom filmów, książek i przewodników byliśmy już w Kosowie, Etiopii i Nowej Zelandii, zdobyliśmy najwyższy szczyt Afryki i zwiedziliśmy tajemnicze miasta Majów, jechaliśmy Koleją Transsyberyjską. - Potem jednak powiedziałam sobie: dlaczego nie Polska – mówi Mirosława Świtoń. Polska, o której niestety, wiemy tak mało, a już zupełnie nic o regionie. I okazało się, że dla nas świat to za mało. Wyruszyliśmy więc na wyprawę po Polsce jakiej jeszcze nie znamy – inspirującej, kolorowej, różnorodnej, a momentami wręcz egzotycznej. Po Polsce na szóstkę. Teraz przyszła kolej na podróże po bliższym i dalszym regionie, na ciekawe zakątki Ziemi Łódzkiej, czyli na ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie.’’
Mirosława Świtoń dodaje, że jeździła przez kilka lat z bełchatowskimi dzieciakami po województwie łódzkim w ramach projektu Łódzkiego Domu Kultury ,,Kolorowa lokomotywa’’. Dzięki Kolorowej Lokomotywie młodzi ludzie mogli zobaczyć skarby Ziemi Łódzkiej – podkreśla Mirosława Świtoń. - Gdyby nie projekt, wielu z nich by nawet o tym nie wiedziało – twierdzi pani instruktor.
A więc miłośnicy podróży bliższych i dalszych do dzieła! Do domowych archiwów, gdzie przechowujecie swoje skarby w postaci filmów, zdjęć i wspomnień. W ten sposób uczestnicy mogą się wzajemnie inspirować do odkrywania i propagowania piękna mniej lub bardziej znanych zakątków naszego regionu.
Prezentacje należy przesłać za pomocą strony www.wetransfer.com na adres: miroslawa.switon@mckbelchatow.pl. Po zweryfikowaniu ich przez organizatora, nadesłane materiały będą udostępniane na facebookowym profilu Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie (https://www.facebook.com/MCKBelchatow).
A.Staniaszek