Bełchatów filmowy
27 sierpnia w Kinie Kultura zagościła Łódź filmowa. Miejskie Centrum Kultury było partnerem ,,Święta Łodzi filmowej. 75 lat historii kina’’. - Zaproponowałem moim łódzkim przyjaciołom, by święto organizowane od lat w Łodzi przenieść także do miast regionu – do Bełchatowa i Wielunia – mówi Jacek Olejnik, koordynator Kina Kultura w Bełchatowie. Festiwal upowszechniał od lat wizerunek Łodzi jako miasta filmowego wśród osób, które nie do końca zdają sobie sprawę z filmowości zarówno historycznej jak i współczesnej miasta. W Łodzi zarówno po wojnie jak i obecnie kręconych jest wiele filmów. Paryskie plenery nominowanej do Oskara ,,Zimnej wojny’’ były przecież kręcone nie w Paryżu a w Łodzi. Sztuka filmowa polega na oszukiwaniu widza.
W ten sposób częścią święta, które się odbyło w Bełchatowie 27 sierpnia a w Wieluniu 28 sierpnia, były warsztaty, projekcje filmów krótkometrażowych z Wytwórni Filmów Oświatowych, ważnej części Łodzi filmowej wraz z wykładami eksperckimi, pokazy krótkich metraży ze Szkoły Filmowej i rozmowy z twórcami oraz pokaz filmu współczesnego w partnerstwie z Łódź Film Commission. - Przez dziesięć lat działaliśmy na terenie Łodzi, nabraliśmy apetytu na więcej. To co nas nakręca to spotkania z publicznością, w tym trudnym pandemicznym okresie postanowiliśmy skupić się na mikrodziałaniach i ruszyć z naszą misją poza granice miasta.” – informuje producentka wydarzenia Karolina Czepkiewicz.
Trzygodzinne warsztaty dziennikarstwa filmowego #filmnews poprowadziła w MCK w Bełchatowie Diana Dąbrowska, filmoznawczyni związana z Uniwersytetem Łódzkim, organizatorka przeglądów i festiwali, a także animatorka kultury. Uczestnicy, miłośnicy kinematografii, nietórzy zawodowo związani z mediami poznali podstawowe zasady stosowane w tworzeniu wypowiedzi krytycznej. Wiedzą teraz, że blog, vlog, podcast, esej, wideoesej to formy, które przybiera współczesne dziennikarstwo filmowe. Jedną z ważniejszych części spotkania było przygotowanie przekazów krytycznych, które następnie trafią na stronę Święta Łodzi Filmowej i social media projektu.
Po warsztatach można było w Kinie Kultura obejrzeć : „Wypracowanie” w reżyserii Andrzeja Barańskiego , „Spokojny dzień”, reż. Witolda Stareckiego oraz wysłuchać wykładu krytyka filmowego Kuby Mikurdy
Następnie zaprezentowała się łódzka Szkoła Filmowa. „Bar na Viktorii” z 2003 r. oraz etiuda ,,Moje miejsce” z 2004 r. w reżyserii Leszka Dawida (jego najbardziej znany film to ,,Jesteś bogiem’’), który także gościł na spotkaniu online. Widzowie zadawali mu pytania, na które odpowiadał. Wisienką na torcie była sławna „Zimna wojna” realizowana w sporej części w Łodzi z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Wykład o lokacjach filmowych wygłosił Wenancjusz Szuster z Łódź Film Commission, która zajmuje się organizacją lokacji filmowych, postać niesłychanie barwna. Opowiadał o tym jak przez pół nocy załatwiał podnośnik, by rano realizować film. Za jego pomocą trzeba było strząsać zielone liście z drzew. W scenariuszu bowiem była bowiem jesień. Załatwiał też transport śniegu do scen zimowych.
Organizatorem Święta Łodzi Filmowej była Fundacja FKA zajmująca się od wielu lat organizacją Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja.
,,Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina’’ zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi oraz środkom Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2020".
Partnerami wydarzenia byli: Szkoła Filmowa w Łodzi, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, DoubleTree by Hilton, Klub Wytwórnia, EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi, Łódź Film Commission, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Uniwersytet Łódzki, Momakin, Wieluński Dom Kultury, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie.
Partnerzy medialni to: Radio Łódź, tulodz.pl, Film&TV Kamera, FilmPRO.
A.Staniaszek