MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Własnoręcznie zrobione pachnidła

30 lipca z daleka można było wyczuć, że sala warsztatowa MCK PGE Giganty Mocy zamieniła się w laboratorium kosmetyczne. Już przy wejściu czuć było aromatyczne, odurzające zapachy wanilii, lawendy i wielu kosmetyków tych znanych i mniej znanych, polskich marek. Kosmetyki w ogromnej ilości przyniosła prowadząca warsztaty „Kule do kąpieli” instruktor – przewodnik Ilona Froncala. Przygotowała zajęcia z myślą o młodych odkrywcach i lubiących eksperymentować dzieciach. Okazało się, że kosmetologia jest dobrym tematem, wszyscy się nią interesują. Nie tylko dziewczynki ale i chłopcy. Jeden z nich ma w domu własne laboratorium a kule do kąpieli robił sam. Półki drogerii kosmetycznych uginają się zaś od wyspecjalizowanych kosmetyków, które pozwalają  zadbać o każdą część ciała, także dziecięcego. A zaniedbany wygląd to obciach.

Ilona Froncala podczas zajęć pokazała uczestnikom, jak przygotować musującą masę kąpielową, bazującą na zdrowych składnikach: olejkach zapachowych, naturalnych barwnikach, suszonych kwiatach i ziołach. W trakcie pracy warsztatowej dzieci rozwijały swoje zdolności manualne, precyzję oraz twórcze myślenie przygotowując kule do kąpieli w kształcie rybek czy rozgwiazd.

Do stworzenia własnych kosmetyków przydały się zapachy do ciast: cytrusowy, pomarańczowy, waniliowy, migdałowy. Potrzebna była suszona lawenda zebrana z własnej doniczki, herbata, sól i cukier. Uczestnicy zrobili peelingi, dzięki którym skóra staje się gładka i miękka. Powstają z łyżki soli, łyżki cukru i łyżeczki dowolnego, najlepiej bezzapachowego żelu pod prysznic. Pozostałe składniki to dodatki zapachowe. Ilona Froncala radzi, by nie przesadzać z ilością aromatów zapachowych. Wystarczy kilka kropli. Peeling nie może pachnieć zbyt intensywnie. Kule do kąpieli składają się zaś z kubka sody oczyszczonej, połowy kubka kwasku cytrynowego i 5 łyżek oliwki (dla dzieci, oliwy z oliwek lub oleju kokosowego). Wszystko należy wymieszać i dodać zieloną herbatę, kakao lub suszone kwiaty.     

Dzieci otrzymały informacje o kosmetykach: mydle, paście, szamponie, żelu, tuszu, zmywaczu. – Podpytywałam dziewczynki, czy zdarza im się podkradać kosmetyki rodzicom, wypróbować szminkę mamy. Potwierdziły – śmieje się pani instruktor.

Ponadto uczestnicy warsztatów poznali rodzaje i właściwości kosmetyków naturalnych. Modny jest bowiem powrót do natury. Na wszystkich etykietach są informacje o składnikach.  Musimy przecież wiedzieć, ile w kosmetyku jest sztucznych składników, a ile naturalnych. Te ostatnie też jednak mają minusy. Podstawowym jest krótki termin przydatności. Naturalne kosmetyki częściej uczulają. Te syntetyczne powstały w laboratorium i zostały dobrze przebadane. Są dla nas bezpieczne. 

Po zakończeniu warsztatów uczestnicy zabrali swoje dzieła do domu. Gotowe kosmetyki zostały pięknie opakowane.  Doskonale się nadają na pachnący prezent.

  1. A. Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów