Jeszcze jeden mazur dzisiaj
7 marca scena MCK PGE Gigantów Mocy mieniła się wszystkimi kolorami ludowych i szlacheckich strojów. Były łowickie pasiaki, kontusze, mundury z czasów Księstwa Warszawskiego, ogromne czaka ułańskie, salonowe suknie z mocno podwyższonym stanem. - Jeszcze jeden mazur dzisiaj, choć poranek świta. Czy pozwoli panna Krysia? Młody ułan pyta - chciałoby się zaśpiewać razem z nimi.
Zaczęli polonezem w strojach szlacheckich. Następnie był walc, taniec salonowy i narodowy mazur tańczony w strojach z czasów Księstwa Warszawskiego. Potem były tańce sieradzkie, w tym owijoki, polki sieradzkie, olender, który przywieźli osadnicy holenderscy – wszystkie tańczone w strojach z Sieradzkiego. Pokazywane też były łowickie polki drobione, polki rozhulane, oberki, taniec zabawowy klapok ze zmianami partnerki i przebieganiem do innego partnera, tańczony głównie na weselach oraz tańce lubelskie i rzeszowsko – przeworskie.
Folklor stał się ważną częścią zaangażowania patriotycznego muzyków i tancerzy a polską kulturę charakteryzuje bogactwo strojów, tańca, śpiewu, muzyki. We wszystkich regionach Polski tańczy się poloneza, mazura, krakowiaka, kujawiaka, oberka. Folklor, muzyka i taniec to także dziedzictwo kultury ludowej. Podczas wyjątkowego koncertu ,,Na ludową nutę’’ poznaliśmy tańce, pieśni narodowe i regionalne, a także poczuliśmy ducha kultury ludowej i narodowej. Na scenie sali teatralno-widowiskowej zaprezentowały się trzy formacje: Grupa Folklorystyczna Rajka, Zespół Pieśni Tańca Ziemia Sędziejowicka oraz Bałdrzychowianie.
Te trzy zespoły łączy Grzegorz Brożyński, od 3 lat instruktor i choreograf Grupy Folklorystycznej Rajka. Prowadzi także Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Sędziejowicka przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach oraz Zespół Pieśni i Tańca Bałdrzykowianie z Bałdrzykowa koło Poddębic.
Trzy zespoły wspólnie wystąpiły w Bełchatowie. Nazwa Grupy Folklorystycznej ,,Rajka'' nawiązuje do gatunku rajskiej jabłoni i do herbu Bełchatowa. Bełchatów nie ma własnego stroju ludowego. Grupa Folklorystyczna "Rajka” tańczy więc w strojach z ościennych powiatów. Obecnie występuje pod kierunkiem instruktora Grzegorza Brożyńskiego, który wraz z Sylwestrem Kijańskim układa repertuar. Zespół tworzy 6 - osobowa kapela i 25 tancerzy. ,Rajka” jest towarem eksportowym Bełchatowa. Ma za sobą występy w kraju i za granicą w ramach wymiany z miastami partnerskimi Bełchatowa: francuskim Aubergenville, Taurogami na Litwe, Csongradem na Węgrzech. Z konkursów folklorystycznych przywiozła kilka nagród i wyróżnień. 17-18 listopada 2017 r. wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Vaikščiuo puova po dvara" w Taurogach na Litwie. Rajka była też w 2019 roku w Egerze na Węgrzech na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystyczny a nawet w Serbii, gdzie ma kontakty z tamtejszymi zespołami młodzieżowymi. Zaprezentowała się również na festiwalu w Szydłowcu. ,,Rajka’’ występuje też na miejskich uroczystościach. Śpiewała i tańczyła na ostatnich 40, jubileuszowych Dniach Bełchatowa.
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sędziejowicka” działa od stycznia 2004 roku. Składa się z byłych tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Sędziejowiczanie”. Opiekę nad nim sprawuje Gminny Ośrodek Kultury a jego kierownikiem i choreografem jest dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziejowicach – Grzegorz Brożyński, zaś akompaniatorem Sylwester Kijański – kierownik Kapeli Ludowej „Grabianie”. Zespół prezentuje tańce narodowe: poloneza, mazura i krakowiaka, tańce salonowe – walca, tańce regionu łowickiego i sieradzkiego, regionu rzeszowskiego i podregionu przeworskiego oraz regionu lubelskiego. „Ziemia Sędziejowicka” była uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Szederinda” w Egerze na Węgrzech oraz Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Egirdir w Turcji.
Bałdrzychowianie działają zaś od 2007 r. gdy z inicjatywy Teresy Sosnowskiej i Janusza Dudy powstał Zespół Ludowy Bałdrzychowianie i Kapela Bałdrzychowiacy. Instruktorem i choreografem zespołu jest Grzegorz Brożynski, a instruktorem muzyki Sylwester Kijański. Zespół liczy 30 osób, a jego członkami są mieszkańcy Bałdrzychowa i okolic, którzy swój czas wolny poświęcają muzyce, pieśniom i tańcom ludowym. Jest to jedyny tańczący zespół w powiecie poddębickim. W czasie 12 lat istnienia Bałdrzychowianie wraz z kapelą występowali ponad 150 razy. Reprezentowali region poddębicki m. in. na Węgrzech, Słowacji, Litwie, w Serbii. W 2017 r. brali udział w międzynarodowym festiwalu EUROPADA w Finlandii wśród 320 zespołów z całej Europy. W lipcu 2019 roku ponownie uczestniczyli w festiwalu EUROPADA w Frankenbergu w Niemczech.
Anna Staniaszek