MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Przygoda za jeden uśmiech

16 lutego w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy odbył się koncert z okazji Święta Zakochanych. Najpiękniejsze piosenki z polskich filmów zaśpiewał piotrkowski zespół wokalny Przygoda.pl. Gościnnie zaśpiewał i poprowadził koncert Dominik Mironiuk, a na pianinie zagrał Piotr Grzelak. Aranżacje utworów przygotował Waldemar Ossowski, wokalnie zespół przygotowała Justyna Piesik - Kendra, a reżyserią koncertu zajął się Bartosz Gumulec.

Zespół „Przygoda. pl wywodzi się z dawnego dziecięcego zespołu harcerskiego, który działał w Piotrkowie Trybunalskim w latach 60. i 70. W latach 70. odnosił ogólnopolskie sukcesy – m.in. otrzymał główną nagrodę na Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach w 1976 roku. Koncertował także w Anglii i Francji. Zespół stawiany był wtedy w jednym rzędzie ze słynną „Gawędą”.
Grupa członkiń dawnej „Przygody” postanowiła w 2011 roku zespół reaktywować . W ten sposób powstała Przygoda.pl. 28 stycznia 2012 roku odbył się pierwszy koncert złożony z dawnych piosenek harcerskich. A potem już znakomicie poszło. Przygoda.pl co roku prezentuje nowy repertuar a śpiewającym paniom wystarcza na to czasu, ochoty i talentu, który wcale nie przeminął z młodością. Przeciwnie. Bełchatowska widownia otrzymała od sąsiadek zza miedzy sporą dawkę wzruszeń. Zaśpiewały piosenkę z filmu ,,Podróż za jeden uśmiech,'' piosenki z filmów: ,,Och Karol'', ,,Wojna domowa'', ,,Halo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy'' ,,Ogniem i mieczem''. Były też bardzo stare melodie ilustrujące czarno - białe filmy: Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal, Ta mała piła dziś i jest wstawiona – jak śpiewała w 1929 r. Zula Pogorzelska. Piosenki z przedwojennych i powojennych filmów oraz seriali telewizyjnych zakończył ,,Czterdziestolatek’’ Jerzego Gruzy, który zmarł 16 lutego.

Koncert kilkakrotnie przerywał dowcipny wykład Dominika Mironiuka, jednak nie wiadomo, czy lepszego konferansjera czy piosenkarza. - Nie należy brać się za coś, co już kiedyś było dobre – cytował opinie na temat nakręconego w 2011 r. ,,Och Karol 2.''

Przypomniał, że w dwudziestoleciu międzywojennym nie było aktora tak uwielbianego jak Eugeniusz Bodo. Uchodził za człowieka- instytucję. Spełniał się jako producent, właściciel wytwórni filmowej, aktor, scenarzysta, reżyser, tancerz, konferansjer, piosenkarz. Bodo nie był specjalnie przystojny. Mimo lekkiej nadwagi i pucołowatej urody (uwielbiał pierogi z grzybami, czekoladę i mazurki) był obiektem westchnień wielu Polek. Był też prekursorem celebryckich reklam w Polsce. Zachęcał m.in. do kupna kapeluszy od Młodkowskiego. Nigdy się nie ożenił.

Dominik Mironiuk przypomniał także wiele ciekawostek o filmowym Piotrkowie. To właśnie w tamtejszym sądzie po raz pierwszy był filmowany proces- zakonnika z Jasnej Góry Damazego Macocha, który zabijał, okradł kaplicę Cudownego Obrazu. Warto dodać, że jego kochanka Helena, żona brata, jest pochowana na piotrkowskim starym cmentarzu. Historia Piotrkowa filmowego zaczęła się od filmu ,,Ewa chce spać''. Przez 60 lat stanowił on tło wydarzeń dla 40 filmów polskich, międzynarodowych oraz seriali. W najpopularniejszym ,,Vabanku'' grał Złoty Róg i obecny Ośrodek Działań Artystycznych. W Piotrkowie kręcili filmy: Andrzej Wajda, Jerzy Hoffman, Juliusz Machulski, stąd pochodzi Konrad Nałęcki, reżyser filmu ,,Czterej pancerni i pies''. Piotrków dwukrotnie stawał do walki o hollywoodzkie trofea. Tu był kręcony belgijski ,,Dance'' oraz ,,W ciemności'' Agnieszki Holland. Do legendy przeszła kreacja Robina Wiliamsa, który gdy po raz pierwszy trafił na piotrkowską starówkę w 1997 r. z okazji zdjęć do filmu ,,Jakub kłamca'' nie mógł uwierzyć, że zbudowano tu tak doskonałą dekorację filmową oddającą klimat getta z czasów II wojny światowej. Nie zdawał sobie sprawy, że to nie jest scenografia, tylko prawdziwe budynki, które mają swoich lokatorów. Na szczęście przez ostatnich 20 lat wiele się w Piotrkowie zmieniło. Najnowszym, nakręconym tutaj filmem były ,,Listy do M. 3''.

Bełchatów też ma za sobą filmowe doświadczenia. Największym wydarzeniem był przyjazd polsko – francuskiej ekipy filmowej, która tutaj kręciła ,,Biesy'' wg Dostojewskiego. Filmowcy kupili jedną z wywłaszczonych pod budowę kopalni wiosek , by spalić ją za pomocą prawdziwego napalmu. W Elektrowni Bełchatów w latach 80. powstały też niepoprawne ,,Przygody Pana Kleksa w kosmosie'' wg Jana Brzechwy. Oba miasta mają wielu fanów filmu. Bełchatowianie byli m.in. statystami w ,,Jakubie kłamcy'' i ,,W ciemności''. A solistka ,,Przygody pl.'' Katarzyna Zawisza niektóre piosenki zaśpiewała lepiej, niż aktorki w filmowych oryginałach.

Anna Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów