MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Podróże do wielu odległych narodów świata kpt. Guliwera

23 lutego Miejskie Centrum Kultury gościło katowicki Teatr Gry i Ludzie, który dla bardzo młodych widzów wystawił spektakl ,,Morskie opowieści kpt. Guliwera''. W spektaklu zastosowano różne formy teatralne: żywy plan, pacynki i maski. Poszczególne przygody połączyły w całość żeglarskie piosenki i układy choreograficzne. Kolorowa scenografia, dynamiczna gra młodych aktorów i wartka akcja spowodowały, że dzieci (zwłaszcza te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) bawiły się znakomicie.

A było tak: kapitan Guliwer wyruszył na czele swej niezbyt rozgarniętej załogi, aby sprzedać bezcenny ładunek - marchewki. Podczas rejsu doświadczyli wielu przedziwnych przygód, zarówno na lądzie jak i na pokładzie statku...

,,Morskie opowieści kpt. Guliwera'''' podobały się także towarzyszącym dzieciakom  rodzicom i dziadkom. ,,Podróże Guliwera'' a właściwie   ,,Podróże do wielu odległych narodów świata, w czterech częściach, opisane przez Lemuela Guliwera, najpierw lekarza okrętowego, później kapitana kilku statków" Jonathana Swifta były najważniejszą książką angielskiego oświecenia, która zyskała sobie ogromną popularność. Swift był także bardzo czynnym, ostro piszącym pisarzem politycznym. Ten żyjący w XVIII w. anglikański pastor  atakował nietolerancję, pychę, głupotę, donosicielstwo, intrygi. Jego powieść można też traktować jak bajkę. Guliwer odwiedza przecież zarówno Krainę Liliputów jak i Wielkoludów.  Nakręcono na ten temat mimo upływu dwustu lat niejeden film. Bajkowe wielkoludy i liliputy zobaczyli także bełchatowscy widzowie na deskach MCK PGE Giganty Mocy.

Obecnie scenariusze wielu przedstawień dla dzieci opierają się na kanonie literatury. Tyle, że przeważnie z dawnych bajek został tytuł, czasem przesłanie. Może to i lepiej. Rzeczywistość, do której się te bajki odwołują jest na szczęście inna. Oryginalna wersja ,,Jasia i Małgosi'' Braci Grimm mówi przecież o dzieciach pozostawionych przez rodziców w ciemnym lesie, by umarły z głodu. W przypadku uwspółcześnionych ,,Podróży Guliwera’’ przesłanie Jonathana Swifta zostało.

Teatr  Gry i Ludzie powstał w 1997 roku. Jego scena mieści się w zabytkowym budynku dawnego dworca kolejowego w Katowicach. Repertuar stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Od początku istnienia Teatr Gry i Ludzie jest zespołem podróżującym, występującym na scenach krajowych i zagranicznych.

A.S.

 

zdj. MCK, Marian Wójcik

Organizator

Miasto Bełchatów