Elektrownia Bełchatów – serce i dusza energetyki
17 stycznia Elektrownia Bełchatów należąca do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE obchodziła jubileusz 45-lecia. Uroczysty koncert odbył się w MCK PGE Gigantach Mocy. Sponsorem tytularnym miejskiej instytucji, w której mieści się interaktywne muzeum opowiadające historię węgla brunatnego oraz bełchatowskiego zagłębia górniczo – energetycznego jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Wielu pracowników Elektrowni Bełchatów mieszka w Bełchatowie, który odnotował gwałtowny wzrost liczby mieszkańców z ok. 7 tysięcy w latach 60. do ponad 60 tysięcy. Elektrownia Bełchatów od lat jest związana z miastem. Z jej środków została wybudowana Szkoła Podstawowa nr 13. Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1, w której gra PGE Skra nosi imię Edwarda Najgebauera, dyrektora Elektrowni Bełchatów. Poseł Anna Milczanowska wspominała zaś czasy, gdy była prezydentem Radomska. W 2008 r. w jednej z dzielnic miasta trąba powietrzna zniszczyła kilkaset domów. Przez dwa tygodnie poszkodowani przez kataklizm otrzymywali posiłki zorganizowane przez Elektrownię Bełchatów. Pani poseł dziękowała pracownikom Elektrowni Bełchatów za szlachetność. 17 stycznia urodziła się prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska. Obchodziła swoje urodziny wspólnie z Elektrownią Bełchatów i jak mówiła, bardzo jej to pasowało.
Elektrownia Bełchatów jest bardzo ważnym pracodawcą w województwie łódzkim, co podkreślał wicewojewoda Karol Młynarczyk. Przez 45 lat była i jest nadal najważniejszym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej pokrywając w niektórych latach aż 22 proc. krajowego zapotrzebowania na energię, ale także gwarantem bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. Paliwo do produkcji prądu w Elektrowni Bełchatów dostarcza pobliska Kopalnia Bełchatów, która w tym roku również obchodzi 45 urodziny.
W uroczystym koncercie udział wzięli także przedstawiciele władz samorządowych, w tym Iwona Koperska - przewodnicząca sejmiku województwa łódzkiego, Zbigniew Zięba, wicemarszałek woj. łódzkiego, Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski, Mariola Czechowska wraz z przewodniczącym rady miejskiej Piotrem Wysockim i wiceprezydentami Dariuszem Matyśkiewiczem i Łukaszem Politańskim a także przedstawiciele spółek i instytucji współpracujących z elektrownią oraz władze Grupy Kapitałowej PGE na czele z Ryszardem Wasiłkiem, wiceprezesem zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Robertem Ostrowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Gospodarzem jubileuszowego koncertu był Andrzej Legeżyński, dyrektor Elektrowni Bełchatów. Historia Elektrowni Bełchatów, którą opowiedział była ilustrowana filmem i historycznymi zdjęciami. Zaczęła się jednak wcześniej, niż 45 lat temu. W 1960 bowiem Przedsiębiorstwo Poszukiwań Naftowych szukając ropy i gazu w okolicy Bełchatowa natrafiło na bogate złoża węgla brunatnego. Wyniki badań potwierdziły, że znajduje się tutaj 2 mln t węgla brunatnego. W 1964 r. minister górnictwa i energetyki wydał zarządzenie w sprawie przygotowania budowy Kombinatu Paliwowo – Energetycznego. Planowano budowę elektrowni o mocy 5000 MW albo dwóch elektrowni – w Rogowcu w Osinie. Elektrownię zamierzano uruchomić na początku lat 70. Decyzję o rozpoczęciu budowy podjęto jednak w styczniu 1975 r. Wówczas powstało Przedsiębiorstwo Państwowe Elektrownia Bełchatów w budowie. Jego pierwszym dyrektorem został Tadeusz Kołcz. Już wtedy, na początku historii Elektrowni Bełchatów pojawiły się pojęcia bezpieczeństwa energetycznego i suwerenności energetycznej kraju. Pierwszy węgiel wydobyto w KWB Bełchatów w listopadzie 1980 r. Na początku zmagano się z potężnym problemem jakim był brak rąk do pracy w rolniczym przecież regionie. Opowieść dyrektora Legeżyńskiego pełna była anegdot. Podstawowym wyposażeniem energetyka były kalosze a pracownicy byli dowożeni na budowę jelczem, który został nazwany ,,tramwajem’’. Do dziś ,,tramwaj’’ choć już nie marki Jelcz dowozi pracowników. 24 listopada 1984 r. nad Bełchatowem rozpętała się wichura; szybkość wiatru osiągała 180 km/godzinę. Zniszczyła dwa dźwigi, które padając zniszczyły galerię nawęglania uruchamianego właśnie bloku nr 5.
- Przez ostatnie 45 lat Elektrownia Bełchatów przeszła niezwykłą metamorfozę. Dzięki dotychczas zrealizowanym i nadal prowadzonym działaniom inwestycyjnym i modernizacjom o charakterze proekologicznym bełchatowski kompleks spełnia wszystkie normy dotyczące emisji i jest jedną z najnowocześniejszych elektrowni na świecie. To dzięki państwa energii i zaangażowaniu jesteśmy gotowi do kolejnych wyzwań, które prowadzą do nowoczesnej i niskoemisyjnej gospodarki. Nasza wysoka pozycja na krajowym rynku energii, to zasługa całych pokoleń energetyków, także tych z elektrowni w Bełchatowie.– mówił Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Elektrownia Bełchatów od końca lat 90. XX w. jest wytwórcą ok. 22 proc. energii elektrycznej w Polsce. Oznacza to, że co piąta kilowatogodzina zużywana przez polskiego odbiorcę pochodzi stąd. Obecna moc osiągalna elektrowni wynosi 5 102 MW. Energię elektryczną wytwarza obecnie 12 bloków energetycznych, na czele z największą i najnowocześniejszą jednostką opalaną węglem brunatnym w Polsce o mocy 858 MW i sprawności brutto ok. 42 proc. Elektrownia Bełchatów przez cały okres swojej działalności generuje energię elektryczną spełniając obowiązujące normy środowiskowe. To właśnie w Bełchatowie uruchomiono w 1994 roku pierwszą w Polsce instalację odsiarczania spalin a łącznie na inwestycje proekologicznie przeznaczonych zostało ok. 9 mld zł. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych na świecie technologii, począwszy od lat 90. do chwili obecnej, w Elektrowni Bełchatów emisja dwutlenku siarki zredukowana została o ponad 89 proc., tlenków azotu o 45 proc., a pyłów o 97 proc. Bełchatowska elektrownia pozostaje największą w Europie elektrownią konwencjonalną opalaną węglem brunatnym pełniącą ważną, stabilizującą rolę w polskim systemie elektroenergetycznym.
- Czterdzieści pięć lat obecności na gospodarczej mapie Polski jako krajowy lider wytwarzania energii elektrycznej w czasach ogromnej dynamiki procesów ekonomicznych i społecznych, zasługuje na uznanie. Bełchatowska elektrownia jest ważną częścią polskiej gospodarki, a dla regionu synonimem dynamicznego rozwoju. Bycie filarem polskiej energetyki to ogromne wyzwanie. Wyjątkowa misja w czasach, w których od stałych dostaw energii elektrycznej zależy jakość i standard naszego życia, a także szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Możemy i chcemy tę rolę odgrywać nadal – podkreślił w swoim przemówieniu Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Dyrektor Elektrowni Bełchatów Andrzej Legeżyński wspominał najważniejsze chwile w 45-letniej historii bełchatowskiego zakładu, zwracając uwagę na fakt, że w uroczystej akademii wzięło udział wiele osób, które uczestniczyły w budowie elektrowni i były świadkami jej największych sukcesów.
- Dziękuję wszystkim obecnym i byłym pracownikom a także kadrze kierowniczej Elektrowni Bełchatów! To wy ukształtowaliście gospodarczy i społeczny wizerunek Elektrowni Bełchatów i dzięki wam wyznaczone zadania są realizowane z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa, wymagań środowiskowych i wysokiej jakości technicznej – mówił Andrzej Legeżyński, dyrektor Elektrowni Bełchatów.
Podczas uroczystości dyrektor wraz z prezesami Ryszardem Wasiłkiem i Robertem Ostrowskim wręczyli dziesięciu zasłużonym pracownikom Elektrowni Bełchatów pamiątkowe statuetki z okazji jubileuszu 45-lecia istnienia zakładu. Otrzymali je: Urszula Kaczmarczyk, Józef Kopaczewski, Paweł Koszek, Maciej Kwapisz, Mirosław Kwiatkowski, Edward Mazurkiewicz, Regina Mielczarek, Roman Olszowiec, Andrzej Umański, Marek Wawrzyniuk.
Koncert rozpoczął wspaniały pokaz laserowy a na koniec wystąpiła Grupa MoCarta - kwartet smyczkowy mający charakter kabaretu.
Anna Staniaszek