Dziecięce, dojrzałe obraski
6 grudnia w dolnym foyer w budynku MCK PGE Giganty Mocy odbył się wernisaż wystawy Otwartej Pracowni Artystycznej Obraski. Piąta już wystawa prezentuje najnowsze dokonania uczestników autorskiej pracowni plastycznej Przemysława Obarskiego. Można na niej znaleźć obrazy tworzone głównie przez dzieci i młodzież. W podejmowanych tematach przeważa świat zwierząt, pejzaże, mariny, martwe natury, postaci, fantazje, abstrakcje geometryczne, jak i ekspresyjne. Wykorzystywane są różne techniki rysunkowe, graficzne, malarskie oraz własne, często eksperymentalne, mieszane. Wystawę można oglądać do końca grudnia.
W pracowni dzieci w wieku 8 - 13 lat realizują program szkoły średniej, momentami akademicki. Są w stanie go przyswoić i wyprzedzić rówieśników. – Poziom prac jest wysoki jak na ten wiek. Wiele z nich jest na poziomie II klasy liceum plastycznego – chwalił swoich uczniów Przemysław Obarski. – Trochę męczę dzieciaki, ale nie protestują tylko proszą o jeszcze. Przyzwyczajam je więc do cierpliwości i do tego, by wykańczały własne projekty. Obarski zwrócił uwagę na ciepłą jeszcze, bo skończoną w przeddzień wernisażu ikonę. Autorzy obrazów mają 8, 9, 13 lat. Najmłodsza – 4 lata. – Jestem tu po to, by dzieci nie konkurowały między sobą a same ze sobą – podkreśla artysta. – Jeśli nadal będą miały takie zacięcie, nie będzie problemu, by się dostały tam, gdzie chcą.
Przemysław Obarski jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, obecnie pisze pracę doktorską. Jest związany z kulturą niezależną. Otwarta Pracownia Artystyczna Obraski mieści się teraz przy ul. 1 Maja. Podlega fundacji Art Division działającej na rzecz kultury i sztuki. Obraski zajmują się sztuką awangardową, niszową. 21 grudnia w pracowni będzie tam wystawa fotografii awangardowej i działania dźwiękowe performatywne.
A.Staniaszek