Rama, artystyczne ograniczenie przestrzeni
Konkurs plastyczny ,,Papier w roli głównej" organizowany jest przez Miejskie Centrum Kultury. Adresowany do dzieci i młodzieży z bełchatowskich szkół podstawowych. Wcześniej adresowany był także do szkół z terenu całego powiatu bełchatowskiego, ale zainteresowanie było niewielkie. Młodzi artyści tworzyli na ten konkurs maski, pojazdy a nawet wehikuł czasu. Latające wysoko samoloty, balony - w ramach rozważań artystycznych ,,Jego wysokość'', instrumenty muzyczne, lalki. Zawsze z papieru. Tym razem tematem była ,,Rama do...".
- Zaproponowaliśmy wykonanie dekoracyjnej ramy w formie płaskorzeźby pełnej lub ażurowej, która będzie zwieńczeniem np. obrazu, zdjęcia, lustra- mówi instruktor plastyk Małgorzata Kucharska, przewodnicząca jury. Efekt jest bardzo interesujący. Ramy i ramki same w sobie są dziełami sztuki. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się 7 listopada, a więc przed przypadającym na 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości. Z tej okazji w centralnym punkcie Galerii MCK zawisła rama w biało- czerwonych barwach.
Rama to także ograniczenie. – Nam głównie chodziło o artystyczne ograniczenie przestrzeni. Powstały super ramy do obrazów, zdjęć. Np. oko jako rama do zdjęć. Robił to ktoś z bujną wyobraźnią wychodząc poza prostokątną czy kwadratową ramę. Wiszące w Galerii MCK ramy są jednak głównie prostokątne lub kwadratowe, wykonane za pomocą papieroplastyki, w tym oryginalnej techniki kulingu polegającej na nawijaniu papieru na kółka i odpowiednie ich kształtowanie. Scrabooking, kreatywny sposób na zachowanie i zabezpieczenie wspomnień, związanych z ważnymi wydarzeniami w naszym życiu tu polegał wycinaniu większych elementów i tworzeniu ram do wspomnień. W Galerii MCK wiszą ramy zrobione z tektury – wypalanej, falistej, masy papierowej.
Na konkurs napłynęło 70 pięknych ram wykonanych w technice papieroplastyki przez uczniów bełchatowskich szkół podstawowych. Jury konkursowe nagrodziło 18 prac, ale na wystawie znajdą się wszystkie spełniające wymogi regulaminu.
Dyrektor MCK Damian Nowak podziękował uczestnikom za udział w konkursie i za to, że obdarzeni talentem pokazali, jak pięknie można zaprezentować papier w roli głównej. Podkreślił, że jury miało ogromny problem z wyłonieniem najlepszych. Wszystkie prace były bowiem fantastyczne i godne uwagi. Dyrektor Nowak wręczył nagrody - dyplomy i talony pieniężne ufundowane przez MCK.
W kategorii klas I-III nagrody otrzymali:
Maja Organiściak – kl. I a SP nr 5
Igor Polek – kl. III a SP nr 9
Amelia Tomczak – kl. I a SP nr 9 w Bełchatowie
Wyróżnienia:
Natalia Cybułka – kl. II c SP nr 13
Nikodem Wojsa – kl. I a SP nr 5
W kategorii klas IV-VI nagrody otrzymali:
Marcin Swędrak – kl. Va – S nr 4
Wiktoria Papuga – kl. V f SP nr 1
Alicja Rydz – kl. VI b SP nr 4
Wyróżnienia:
Kamil Maras – kl. VI b SP nr 4
Katarzyna Steć – kl. Vd SP nr 1
Weronika Wdowińska – kl. VI a SP nr 4
Kacper Stasiak – kl. Va SP nr 4
Olgierd Gorogoń – kl. VI a SP nr 9
Marek Mackay – kl. IV c SP nr 3
W kategorii klas VII-VIII nagrody otrzymali:
Blanka Gorogoń – kl. VIII a SP nr 4
Wiktoria Przerywacz –kl. VII b SP nr 3
Wyróżnienia:
Wiktor Polek – kl. VIII d SP nr 9
Maria Malarska – kl. VII a SP nr 4
Wystawę można oglądać w Galerii MCK do końca listopada.
Anna Staniaszek