MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Teatr, spełnione marzenie

Jesienne Spotkania Teatralne z BAT-em w pełni. Za nami kolejne przedstawienia, w wykonaniu wychowanek BAT - Julii Zając i Leny Chmiel czyli Grupy Teatralnej Lena i Julia. 16 listopada zaprezentowały na scenie MCK dwie jednoaktówki: „Zdążyć za marzeniem” i | „Eden” .

– Zaczynały jako małe dziewczynki. Dorastając przechodziły do starszych grup teatralnych. W końcu uznały, że czas zacząć tworzyć teatr samodzielnie – przedstawiała je przed spektaklem Paulina Broncel, wicedyrektor MCK. Obie są stypendystkami Prezydent Miasta Bełchatowa. Młode aktorki po 8 latach współpracy połączyły ambicje, zamiłowanie do teatru i prywatna przyjaźń.

Efekt wspólnej pracy jest interesujący. „Zdążyć za marzeniem’’ to  historia teatru rewiowego na tle dziejów dwudziestolecia międzywojennego. Także historia marzeń aktorek, w tym Leny i Julki. Dźwigają one na własnych barkach ciężar całego przedstawienia. Scenografię tworzą dwa krzesła. Tłem rozgrywających się na scenie wydarzeń jest muzyka – popularne przeboje międzywojnia. Aktorka i garderobiana marzą o karierze aktorskiej, komentują bieżące wydarzenia począwszy od zakończenia I wojny światowej do wybuchu II wojny, podejmują życiowe decyzje. Na wyobraźnię widza oddziaływują przemówienie Hitlera, informacja podana przez Polskie Radio ze sławną frazą: A więc wojna! 

Kogo zagrały Julia Zając i Lena Chmiel? Myślę, że siebie, choć chcą realizować swe aktorskie marzenia tak jak Hanka Ordonówna i Pola Negri.

W herbie Bełchatowa jest rajska jabłoń, dlatego bełchatowscy artyści chętnie się odnoszą do tego wątku. Infantylna do bólu Ewa kocha Adama. Ulega jednak kusicielce, pozwala jej na zerwanie jabłka z rajskiego drzewa, które zje. Ubrana na czarno kusicielka znajduje proste argumenty. Kochasz Adama, bo nie znasz nikogo innego. Powinnaś poznać innych facetów. Skąd wiesz, że jabłko jest dobre? Próbowałaś innych owoców? Ulegając kusicielce nasza biblijna pramatka załatwiła, że my już nie mieszkamy w raju i musimy się zmagać z rzeczywistością, która wcale rajska nie jest. Jesteśmy jednak podobni do Ewy. Wystarczy tylko znaleźć nasz słaby punkt i w niego uderzyć.

Teatralna Jesień cieszy się dużą popularnością wśród bełchatowskich widzów. Na przedstawienia przychodzą rodziny z dziećmi, nawet z bardzo małymi. Dlatego bełchatowskie dzieciaki wiedzą, czym jest teatr, także dzięki Jesiennym Spotkaniom Teatralnym z BAT.     

A.Staniaszek

Organizator

Miasto Bełchatów