MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Warto się rozwijać z UTW

2 października został uroczyście zainaugurowany rok akademicki 2019/2020 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bełchatowie. O tym, jak ważną rolę pełni UTW świadczą przybyli goście: prezydent Mariola Czechowska z wiceprezydentami Łukaszem Politańskim i Dariuszem Matyśkiewiczem oraz wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra. Przybył także Marek Jasiński, członek zarządu powiatu bełchatowskiego. W uroczystej immatrykulacji 40 studentów I roku brała udział prezydent Mariola Czechowska. To ona wręczała wraz z dyrektorem MCK Damianem Nowakiem nowym studentom indeksy. Wykład inauguracyjny wygłosił Damian Nowak, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Był poświęcony historii kinematografii oraz bełchatowskiego kina.

 - Jesteście państwo wyjątkową grupą studentów, radosną i uśmiechniętą – mówiła pani prezydent. Życzyła   zdrowia, mnóstwa energii w realizacji najbardziej szalonych pomysłów.  Dyr. Damian Nowak wyraził nadzieję, że studenci będą intensywnie się uczyli ale także bawili się, śpiewali i tańczyli. A wicewojewoda Krzysztof Ciecióra zacytował ,,Odę do młodości’’ Adama Mickiewicza ,,Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, łam, czego rozum nie złamie''. - Nie mam wątpliwości, że państwo tutaj, w Bełchatowie chcecie się rozwijać. Jestem pod wrażeniem. Pokazujecie nam, ludziom młodym (wicewojewoda ma 30 lat – przyp. red.) jak wartościowo wykorzystywać czas; że warto nieustannie się rozwijać i iść do przodu.

Hymn studencki ,,Gaudeamus igitur'' zaśpiewał chór UTW Pasjonata pod batutą Elżbiety Wesołowskiej. Chór jest wizytówką artystyczną bełchatowskiego Uniwersytetu. 14 z rzędu rok akademicki został rozpoczęty a nowi studenci I roku przyjęci w poczet braci żakowskiej. Agnieszka Bielska, główna instruktor ds. animacji i imprez, która od ponad 7 lat prowadzi UTW  zaprezentowała nowe plany i wyzwania edukacyjne, z którymi UTW się zmierzy u progu nowego roku akademickiego.

Agnieszka Bielska przedstawiła też bilans 14 lat działalności. Uniwersytet Trzeciego Wieku nie tylko zapewnia kształcenie ustawiczne dla 320 studentów, ale także nową, lepszą bardziej aktywną jakość życia. Posiada patronat naukowo - merytoryczny Społecznej Akademii Nauk w Bełchatowie. Jest też związany z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach, filia w Piotrkowie Trybunalskim. UTW to 16 form różnorodnych zajęć. Studenci uczestniczą w zajęciach z informatyki, języków obcych, warsztatach rozwoju osobistego, psychologii. Ważna jest też sprawność  fizyczna – stąd gimnastyka korekcyjna, wyjścia na basen. Chór, sekcja taneczna, turystyczna to bloki zajęć, które rozwijają zainteresowania studentów. Prężnie działa klub artystyczny. Z myślą o studentach UTW w MCK powstał Filmowy Klub Seniora, który w każdą trzecią środę miesiąca gości amatorów dobrego kina. Do Klubu Fotograficznego należą pasjonaci fotografii. UTW to miejsce integracji seniorskiej. MCK, które jest siedzibą UTW od 2012 r. stało się dla większości słuchaczy drugim domem.

Chór Pasjonata oraz Grupa Taneczna Super Stars to wizytówki artystyczne UTW.  Obie grupy reprezentują MCK na zewnątrz biorąc udział w licznych konkursach i festiwalach. Dumą UTW jest rozwinięcie inicjatywy międzypokoleniowego śpiewania. Na scenach MCK spotyka się ponad sto osób. To prawdopodobnie  jedyny taki chór w województwie łódzkim. Dzieciaki, starsza młodzież, dorośli oraz słuchacze UTW mają w swoim repertuarze polską piosenkę.

Organami reprezentującymi słuchaczy i dbającymi o wysoki poziom działalności są Rada Słuchaczy i Rada Naukowo - Programowa. W skład Rady Słuchaczy wchodzą: Elżbieta Urbańska, Łucja Grzegorczyk, Elżbieta Kielanowska, Anna Matuszewska, Honorata Kochelska, Maria Bogacka, Danuta Grabska, Lucjan Porażka. W ramach Rady Naukowo- Programowej UTW reprezentować będzie Bolesław Herudziński, Urszula Buś, Alicja Kopeć, Zofia Lemańska, Elżbieta Lesień, Maria Klimczak. W tym roku dołączyły jeszcze Elżbieta Antczak oraz Krystyna Famulska   - Wierzymy, że przygotowana przez nas oferta pozwoli państwu rozwijać swoje pasje oraz odkrywać nieznane dotąd obszary w uniwersytecie wypełnionym radością i poczuciem wspólnoty– mówiła Agnieszka Bielska.

Wielu studentów UTW interesuje się filmem. Stąd temat wykładu inauguracyjnego: Historia kinematografii wraz z historią bełchatowskiego kina. Wygłosił go Damian Nowak, dyrektor MCK, który ukończył kulturoznawstwo o specjalności filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Tematem jego pracy magisterskiej była historia bełchatowskiego kina Kultura. Dyr. Nowak sięgnął do chęci człowieka sprzed kilku tysięcy lat zachowania siebie i utrwalenia tego, co dobre w rzeźbie a potem fotografii wraz z jej protoplastą, wynalezionym w 1839 r. dagerotypem. Szczególnie interesujące są spory o początki filmu – utworu audiowizualnego składającego się z następujących po sobie scen. Fabrykanci bracia Lumiere opatentowali swój wynalazek. Wcześniej jednak pionierski aparat kinematograficzny wynalazł Polak Kazimierz Pruszyński oraz Anglicy i Rosjanie. Bardzo wielu ludzi zajmowało się jednocześnie fotografią dochodząc do tych samych wniosków.

Pierwszy kinoteatr w Bełchatowie nosił nazwę Polonia. Jego właściciel nazywał się Sołtysiński. Zachowało się jego podanie w sprawie takiej działalność z października 1920 r.  oraz pozwolenie otrzymane w 1921. Film wtedy nie był jeszcze sztuką, bardziej jarmarczną rozrywką. Nie miał ścieżki dźwiękowej. W czasie projekcji przygrywał na pianinie muzyk. – Zimą mamy zamiar zrobić taki eksperyment: projekcja filmu, której będzie towarzyszyć grana na żywo muzyka – obiecał dyrektor MCK. W latach 30. aparatura dźwiękowa w bełchatowskim kinie już była. Kinoteatr Polonia, którego plan słuchacze UTW mogli obejrzeć na ekranie, mieścił się przy Pabianickiej. Nie wiadomo, dlaczego w 1942 r. kino uległo kompletnej dewastacji. Aparatura została zniszczona. Nowe kino Pokój wraz z zapleczem powstało w 1960 r.

Będąc studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku warto rozwijać swoje pasje. To w Bełchatowie bardzo proste!

Anna Staniaszek

 

fot. Marian Wójcik

 

Organizator

Miasto Bełchatów