Nic nie znaczący dużo znaczy
,,Lorem Ipsum'' w reżyserii Pawła Urbanowicza, w wykonaniu studentów szkół artystycznych był ostatnim spektaklem, który zobaczyliśmy w ramach projektu Teatr Polska na deskach MCK, 29 października. Przekonaliśmy się, że Teatr Polska to nieprawdopodobna okazja, by zobaczyć dobre spektakle za nieduże pieniądze. W Bełchatowie nie ma teatru instytucjonalnego, a na scenie MCK dzięki temu projektowi można było obejrzeć takie spektakle, jak w repertuarze teatrów zawodowych. Bełchatowianie przybywali więc licznie na kolejne pięć spektakli, począwszy od 29 września, gdy ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawiono spektakl dla dzieci o słoniku Pomelo.
Odbiór ,,Lorem Ipsum'' wymagał od widza pewnego przygotowania. Lorem ipsum to bowiem tekst, który nic nie znaczy, bo ważniejszy jest jego układ, kompozycja, Składa się z łacińskich i quasi-łacińskich wyrazów, mających korzenie w klasycznej łacinie. Jest wzorowany na fragmencie traktatu Cycerona „O granicach dobra i zła” napisanego w roku 45 p.n.e. Lorem Ipsum to szczególny tekst stosowany do demonstracji krojów pisma, czcionek, fontów, kompozycji, kolumny. Po raz pierwszy został użyty przez nieznanego drukarza w XVI wieku. Zakładkę z wielkością i rodzajem czcionki dziś ma każdy posługujący się programem tekstowym na belce, w swoim komputerze.
Tekst w obcym języku, który nic nie znaczy pozwala skoncentrować uwagę na jego wizualnych aspektach, a nie na jego znaczeniu. I tak było z ,,Lorem Ipsum'' - autorskim spektaklem teatru tańca kolektywu Vagabond Physical Collective. Traktował o przekraczaniu granic w celu zaspokojenia własnych pragnień. Wychodząc poza sferę komfortu, człowiek ma możliwość podnieść jakość swojego życia. Jest to jednak ryzyko, które może skutkować fatalnymi dla niego konsekwencjami. Podziwialiśmy więc młodych, nieprawdopodobnie sprawnych fizycznie tancerzy. Wydawało się, że są pozbawieni kości. Ich taniec wyrażał ludzkie tęsknoty: pragnienia miłości, bliskości, zrozumienia. Ilustrowała to muzyka przedwojennych szlagierów Ordonki, Hemara. Były też powojenne przeboje Sławy Przybylskiej.
Vagabond Physical Collective to nieformalny kolektyw artystyczny tworzony przez absolwentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zderzenie sześciu energii twórczych młodych aktorów-tancerzy poszukujących swojego języka, którzy z zaangażowaniem wkraczają na polskie oraz światowe sceny. Jak mówią o sobie, prywatnie są przyjaciółmi o podobnych poglądach na sztukę, dążącymi do budowania możliwości twórczej realizacji autorskich projektów. Zainteresowani prozaicznymi zagadnieniami, które dotykają każdego. W tworzonych obrazach scenicznych zawierają uniwersalne historie, z którymi widz może się utożsamiać. Obecnie w skład kolektywu wchodzą: Karolina Januszek, Monika Witkowska, Omar Karabulut, Oscar Mafa, Jarosław Mysona, Paweł Urbanowicz.
Zadanie publiczne jest współfinansowane przez Miasto Suwałki.
oprac. A.Staniaszek