Dzieci w świecie w dźwięku
28 września w trakcie spektaklu ,,Pomelo jest zakochany... w żabie, deszczu i nie tylko’’ sala teatralno –widowiskowa PGE MCK była pusta. Widzowie, czyli dzieci z opiekunami siedzieli na scenie. Najmłodsze – na poduchach. Wszystkie oglądały przygody mieszkającego w ogrodzie słonika Pomelo z bardzo długą trąbą.
Właśnie w ogrodzie odkrywał on pory roku oraz to, że ma wpływ na otaczający go świat. Ogród był pełną niespodzianek machiną dźwiękową, którą tworzyły na żywo grające na różnych instrumentach trzy lalkarki Teatru Fraktal: Karolina Martin, Joanna Pruś i Ewa Maria Wolska (również reżyser i scenograf spektaklu). Ze sceny nie padło ani jedno słowo a mimo to dzieci były bardzo zainteresowane przygodami słonika.
Spektakl inspirowany książką Ramony Bădescu i Benjamina Chauda był przeznaczony dla bardzo młodych widzów, już od 3 roku życia do 7. Najpierw oglądali przygody Pomelo w czarodziejskim ogrodzie pełnym dźwięków, a potem chętnie brali udział w zabawie dźwiękowej animowanej przez lalkarki. Dzieciaki odpowiadały na pytania, do odpowiedzi zgłaszały się jedno przez drugie. W ten sposób trzy aktorki rozpoczęły wychowanie publiczności.
Bełchatowskim kilkulatkom, które brały udział w tym spektaklu teatr będzie się dobrze kojarzył od najmłodszych lat. Można tam przyjść z mamą lub tatą; można usiąść na poduchach przed sceną albo na kolanach mamy, do której w każdej chwili można się przytulić, gdy mały człowiek żywo reaguje na to, co się dzieje na scenie. No i obowiązuje czasowe dostosowanie do możliwości percepcji najmłodszych: 35 minut spektaklu, 20 minut zabawy.
,,Pomelo jest zakochany... w żabie, deszczu i nie tylko’’ to pierwszy z pięciu wyjątkowych spektakli jakie będzie można zobaczyć na scenie MCK podczas tegorocznej 11. edycji programu Teatr Polska. Jest to ogólnopolski program popularyzujący teatr i pozwalający zaprezentować jego różnorodne oblicze. Celem jest ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Teatr Polska organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
A.Staniaszek