W kolejce po kulturę
Za czym kolejka ta stoi? – zastanawiało się wiele osób wchodząc 14 września do siedziby MCK. W czasie Dnia Otwartego można się było zapoznać z nową ofertą MCK na rozpoczynający się sezon kulturalny 2019/2020, a także zapisać na zajęcia artystyczne i zasięgnąć informacji u instruktorów prowadzących zajęcia. W holu głównym instruktorzy siedzieli przy stolikach z szyldami: muzyka, teatr, taniec i plastyka, w tym ceramika. Na manekinie wisiała srebrzysto - szara –suknia, kostium teatralny. Były też ciekawe prace plastyczne, jako symboliczne wizytówki osiągnięć uczestników zajęć plastycznych. Najwięcej osób chciało się jednak zapisać na zajęcia taneczne. Tam kolejka chętnych była najdłuższa, kilkudziesięcioosobowa. Córki pań Katarzyny i Beaty to sześciolatki. – Chcemy sprawdzić, czy i jak się w tańcu odnajdą, czy taniec im się spodoba - mówią. Na razie są to jednak pasje i ambicje mam. Pani Lena chce zapisać córkę na zajęcia, które rozwijają. Obie wybrały taniec.
Katarzyna Pawłowska, reżyser Teatru BAT – PKP nie liczy na wielki nabór aktorskiego narybku. – Zobaczymy, co z tego wyniknie. Nasz grupa jest bardzo liczna, nie szukamy więc nowych twarzy na masową skalę ale ci, którzy się dziś zgłosili na pewno są zdolni, kreatywni i chętni do pracy aktorskiej - podkreśla.
Na Dzień Otwarty przyszedł Damian Kądziela, by dopiąć sprawy związane z organizacją festiwalu Młodzi dla sztuki, który odbędzie się za tydzień, 21 września. Wydarzenie jest podzielone na dwie części. Pierwsza, typowo teatralna odbędzie się na sali teatralnej PGE Gigantów Mocy. Zaprezentowane zostaną cztery spektakle; wśród nich improwizowany Kopciuszek BAT – PKP w reżyserii Katarzyny Pawłowskiej. Nic więc nie wiadomo, także tego, czy królewicz odnajdzie dziewczynę, z którą przetańczył całą noc. To zależy od reżyserki. Druga część, na którą się złożą trzy koncerty ( m.in. A’visty). odbędzie się na scenie plenerowej. Przyszedł także Kuba Stępień, młody bełchatowianin, student ASP, również wychowanek Katarzyny Pawłowskiej. Gra za tydzień na festiwalu w sztuce swego przyjaciela ,,Nieporadność tożsamości’’. Adrian Buczyński to niegdyś czołowy aktor BAT- PKP. Pani reżyser do dziś go chwali za fenomenalną rolę Krawca w Mrożku. Wybitny, zdolny, kreatywny studiuje w Łodzi produkcję teatralną.
Do stolika plastyki podchodzi pani, która się pyta o zajęcia z jogi. Ale jogi tu nie ma. Monika Bartłomiejczyk proponuje jej Klub Rękodzieła Artystycznego. Informuje, że zajęcia dla pań dysponujących wolnym czasem, bo trwają od godziny 15 do 18 a nawet dłużej, odbywają się od października, w każdy poniedziałek. Panie robią frywolitkę, przed świętami Bożego Narodzenia ozdoby choinkowe, a przed Wielkanocą pisanki. I co najważniejsze, wymieniają się doświadczeniami, przepisami. Pani instruktor podkreśla, że klub prowadzi wspólnie z uczestniczkami zajęć.
W Dzień Otwarty setka osób skorzystała z bezpłatnego zwiedzania Ekspozycji w PGE Gigantach Mocy. A o 17. każdy mógł obejrzeć bezpłatnie w Kinie Kultura film familijny ,,Coco’’. Na ten seans przyszła setka, głównie dzieciaków. Dzień Otwarty odbył się z przytupem.
A.Staniaszek