MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Bardzo Młoda Kultura czyli Beemka ruszyła

9 września w sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury odbyło się regionalne spotkanie informacyjno-sieciujące inaugurujące Program "Bardzo Młoda Kultura 2019 – 2021”. Przybyli na nie animatorzy kultury, edukatorzy  i osoby zainteresowane szeroko rozumianą edukacją kulturalną. Przybyli też goście: Monika Matusiewicz, zastępca dyrektora Łódzkiego Domu Kultury, koordynator programu w województwie łódzkim oraz Paweł Kamiński, dyrektor Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu, koordynator programu BMK 2019 -2021 na Dolnym Śląsku. Zaprezentowali założenia BMK.  Bardzo Młoda Kultura czyli Beemka ruszyła.

Monika Matusiewicz przedstawiła założenia tego programu wspierania edukacji kulturowej dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Jego odbiorcami są przede wszystkim dzieci i młodzież; adresatami  - nauczyciele, pracownicy instytucji kultury, przedstawiciele organizacji pozarządowych, animatorzy, którzy działają niezależnie. Celem  jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej w Polsce poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury oraz wzmacnianie działań edukacji kulturowej prowadzonej przez różne podmioty, rozwijanie i budowa sieci współpracy, partnerstw między instytucjami, organizacjami, osobami prywatnymi, którzy zajmują się edukacją kulturową w regionie łódzkim. W programie chodzi także o wzmacnianie kompetencji osób zajmujących się edukacją kulturową w Polsce. Partnerstwo ma być również zbudowane między trzecim sektorem, nauczycielami i edukatorami kultury. Edukacja systemowa realizowana jest przecież w szkołach bardzo różnie. Wiele tu zależy od świadomości rodziców. Młodzież zaś często omija wejście w kulturę.

Operator akcji, Łódzki Dom Kultury, do programu zaprosił parterów. Z sektora kultury jest to siedem instytucji: domy kultury w Kutnie, Skierniewicach, Bełchatowie, Radomsku, Opocznie, Tuszynie, Zduńskiej Woli po to, by objąć działaniami całe województwo. Koordynatorzy spotykają się we wszystkich wymienionych miejscowościach z nauczycielami, pracownikami kultury oraz organizacji pozarządowych: Dolina Pilicy z Tomaszowa Mazowieckiego i Stowarzyszenia Ster z Andrespola – dwóch lokalnych grup działania. Nawiązano też kontakt z ośrodkami doskonalenia nauczycieli. Celem projektu jest także budowa sieci współpracy między edukatorami kultury, wskazywanie możliwych kierunków ich rozwijania. To w konsekwencji daje podniesienie jakości oferty zarówno oświatowej jak i kulturalnej. Zakładanym rezultatem ma być spójna i trwała polityka wspierania edukacji kulturowej w województwie, aby było wiadomo, że w Łodzi jest realizowana polityka kulturowa. Opracowana w partnerstwie i realizowana systemowo. To przyczyni się do podniesienia działań edukacyjnych, zbuduje kapitał aktywności społecznej i uświadomi przedstawicielom samorządu terytorialnego, jak ważne są działania kulturalne, inwestowanie w kapitał społeczny. To trudne, bo włodarze gmin są nastawieni na szybkie efekty a inwestycje w kapitał społeczny takie nie są. Ale świadczą o dojrzałości społeczeństwa.

,,Rola sektorów kultury i oświaty w budowaniu kapitału społecznego’’ to temat wykładu Pawła Kamińskiego koordynatora  programu BMK na Dolnym Śląsku. Jest on również m.in. animatorem i ekspertem w programie Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne Narodowego Centrum Kultury. Napisał cenny dla pracowników kultury poradnik ,,Samorządowa  instytucja kultury. Instrukcja obsługi’’. Temat pracy doktorskiej, którą pisze to ,,,Lokalne instytucje kultury jako podmioty wspierające rozwój kapitału społecznego.’’ Wykładowca skupił się na dokładnym wytłumaczeniu modnej ostatnio definicji ,,kapitał ludzki’’ i jak to wszystko się przekłada na działalność w dziedzinie oświaty i kultury. Często posługiwał się przykładami, jak to było ,,sto lat temu w Ameryce’’. Wskazywał też , jak to było w Polsce z działalnością ochotniczych straży pożarnych, organizacji społecznej opartej na współpracy społecznej i wzajemnym zaufaniu. Warto podkreślić, że sala koncertowa MCK jest w najstarszej części MCK. Tu, ponad sto lat temu powstała ochotnicza straż pożarna w Bełchatowie.

Na zakończenie odbył się warsztat Pawła Kamińskiego – Bariery i potencjały współpracy kultury i oświaty. Biorący w nim udział pracownicy bełchatowskiej kultury i oświaty oceniali, jak kultura postrzega oświatę, a jak oświata kulturę i jak współpracę między tymi sektorami rozwinąć.

Co można dzięki Beemce osiągnąć? To pierwsze, kluczowe  pytanie, jakie zadali bełchatowscy animatorzy kultury Pawłowi Kamińskiemu, który koordynował poprzednią edycję Bardzo Młodej Kultury. Otóż w Bielawie na Dolnym Śląsku zrealizowano w ramach projektu film fabularny. Scenariusz napisano na podstawie lokalnej legendy sięgając do zasobu lokalnego. Zaangażowano młodzież, rodziców. W filmie wyprodukowanym kosztem 10 000 zł, bo tyle można otrzymać w konkursie grantowym, występowało pół miasta. W ramach premiery w Bielawie były dwa seanse i dwa komplety publiczności. Ludzie zobaczyli film o swoim mieście i legendzie, którą słyszeli w dzieciństwie. Zobaczyli na ekranie swoich sąsiadów. Zrobili wspólnie coś fajnego. To wzmocniło więzi, aktywność, współpracę w zaangażowanym w projekt gronie. Na Dolnym Śląsku zrealizowano w ramach poprzedniej edycji Bardzo Młodej Kultury 24 projekty.

16 września odbędzie się w Miejskim Centrum Kultury, które  jest partnerem projektu, spotkanie szkoleniowo-warsztatowe, podczas których uczestnicy nabędą umiejętności pisania aplikacji konkursowej oraz zarządzania projektem. Poznają  również regulamin konkursu grantowego.

Więcej informacji o projekcie "Bardzo Młoda Kultura 2019-2021” można znaleźć na oficjalnej stronie Programu: www.bmklodzkie.pl.

Kontakt z Koordynatorem Projektu w MCK Bełchatów pod numerem telefonu 44 635 19 17.

Anna Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów