MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Młodzi duchem artyści i ich goście

21 lipca odbył się koncert „Wszystko przed tobą”. Wystąpiła grupa Promienie Bełchatowa oraz ich goście – zespoły Ale Babki z Drużbic oraz Złota Jesień z Koluszek.  Na scenie letniej MCK zaprezentowali się znani i lubiani artyści – amatorzy, którzy w swoje występy wkładali całe serca. To widziała, słyszała i czuła bełchatowska publiczność. - Bądź zawsze radosny tak jak my  - namawiała artystka z Koluszek.  - 35 -lecie obchodziliśmy w maju, a patrzcie jak te jagódki ślicznie wyglądają! Panowie kwitnąco, bo jesteśmy duchem młodzi – mówiła mocno starsza pani. Ale wieku pięknym kobietom wypominać nie należy.

Plac Narutowicza zapełnił się dzieciakami, które tańczyły przy dźwięcznych rytmach, ich rodzicami i dziadkami. Bełchatowianie siedzieli na ławkach i w kawiarnianych ogródkach. Nie było osoby, która by się nie uśmiechała słysząc ,,Cyganeczkę Zosię'' (bez tego przeboju nie może się obejść żadne wesele) czy skeczu wzorowanego na filozofii sołtysa Kierdziołka. Sołtys tym razem był z Koluszek, a pomysł wypożyczenia ognistego ogiera na wczasy w siodle z myślą o turystach, którzy płacą w euro w niczym nie ustępował pomysłom sołtysa z Chlapkowic. Cie choroba!

Gospodarze koncertu, czyli Promienie Bełchatowa to jedna z najbardziej aktywnych bełchatowskich grup folklorystycznych.  Działa przy Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie. Ich repertuar obejmuje utwory ludowe, disco-polo, cygańskie, ukraińskie, patriotyczne, religijne. Zespół liczy łącznie czternaście osób, w tym trzy grające na instrumentach. Wyłoniła się także z niego trzyosobowa grupa wokalno – taneczna, która tańczy i śpiewa przede wszystkim utwory cygańskie.
Zespół bierze udział w różnych uroczystościach samorządowych i patriotycznych. Czterokrotnie wygrał konkurs „Mikrofon dla seniora” organizowany przez Łódzki Dom Kultury. W ostatnim czasie  brał udział w 21 Konkursie Senioralnym w Koluszkach, na którym zdobył wyróżnienie oraz w konkursie Pieśni Seniora. W czerwcu tego roku Promienie Bełchatowa wystąpiły na ogólnokrajowym Święcie Truskawki w Buczku.

Skąd taka różnorodność? Prowadząca Anna Kulikowska ma na głowie ukraiński wianek a elementy jej stroju to kompilacja przeróżnych strojów ludowych – mołdawskiego, rosyjskiego, ukraińskiego a nawet cygańskiego. Jest repatriantką z Kazachstanu. 20 lat temu do Bełchatowa przyjechała jej siostra  bliźniaczka – Wala. 9 lat temu ona. W domu kultury w Kazachstanie była dyrygentem chóru, więc pracę na rzecz kultury chciała kontynuować w Bełchatowie. - Robimy to chętnie i bezpłatnie - podkreśla. Promienie Bełchatowa powstały 6 lat temu. Od niedawna jest emerytką. Pracowała W Domu Pomocy Społecznej, siostra w tutejszej prywatnej firmie cukierniczej. 

  • Mam nadzieję, że lipcowe koncerty na pl. Narutowicza staną się tradycją i zawsze się będą mogli na nich bawić ludzie w naszym wieku – mówiła do zgromadzonej publiczności. - Plac Narutowicza to piękne miejsce a Miejskie Centrum Kultury chce podtrzymywać tradycje zabaw dla wszystkich, także starszych mieszkańców miasta. Zapraszamy znane zespoły, z którymi się spotykamy na przeglądach i konkursach. Bardzo się cieszę, że przyjmują nasze zaproszenia i przyjeżdżają do Bełchatowa. Zapraszamy do wspólnej zabawy – dodała Anna Kulikowska.

 

Koncert uświetnili goście Promieni Bełchatowa. Ale Babki działają przy Gminnym Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich w Drużbicach. Swoją amatorską przygodę z muzyką zaczęły latem 2010 roku. Początkowo zespół składał się z samych pań, ale z roku na rok do grupy dołączyli panowie, by swoim dojrzałym talentem wesprzeć grupę kobiet. W swoim repertuarze posiadają m.in. pieśni biesiadne i rozrywkowe, a także sakralne. Grupa swoimi występami uświetnia głównie lokalne uroczystości. Reprezentuje również powiat bełchatowski na występach i konkursach w różnych rejonach województwa i kraju. Obecnie nad muzyczną stroną zespołu czuwa Krzysztof Bednarek, a stroną organizacyjną zajmuje się wiceprezes stowarzyszenia Anna Młynarczyk

Złota Jesień z Koluszek to wypróbowani przyjaciele Promieni Bełchatowa. Profesjonaliści. Panie z zespołu rozdawały publiczności ulotki na jego temat. Złota Jesień powstała w 1984 roku przy spółdzielni mieszkaniowej w Koluszkach. Założycielem oraz kierownikiem był Władysław Gulewicz. Od 2007 roku kierownictwo nad zespołem objął Tomasz Olczyk. Zespół tworzą mieszkańcy Koluszek oraz okolic. W repertuarze mają treści ludowe, kabaretowe, okolicznościowe oraz kościelne. Przez lata działalności zdobyli wiele nagród i wyróżnień; ostatnio: II miejsce na przeglądzie w Koluszkach w 2019, II miejsce na przeglądzie w Łasku w 2018 i I miejsce na przeglądzie w  Głownie, także w 2018.

Dwugodzinny koncert zakończyła wspólna zabawa.

Anna Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów