Zakończenie szkoły na rockowo
21 czerwca na scenie plenerowej MCK PGE Gigantów Mocy usłyszeliśmy bardzo mocne brzmienie dwóch rockowych zespołów. Najpierw wystąpił krakowski zespół ,,Not Enough’’, wykonujący muzykę, w której mieszają się wpływy metalcore z elementami ambientu i elektroniki. O 20:00 na scenę wyszli muzycy legendarnej Armii, z wokalistą Tomaszem Budzyńskim na czele, której wyraziste utwory z pogranicza punk rocka i hardcore’u towarzyszą nam od lat 80. Usłyszeliśmy na żywo kultowe rockowe przeboje, o wyrazistej metafizycznej treści, które od ponad 30 lat współtworzą historię polskiego rocka najwyższej próby.
Not Enough oraz Armia wystąpiły na zakończenie roku szkolnego na rockowo. W ten sposób Miejskie Centrum Kultury powitało tak bardzo oczekiwane przez uczniów wakacje. Energetyczne koncerty na zakończenie szkoły tradycyjnie odbywają się w czerwcu, MCK zaprasza rockmenów od wielu lat. Zakończeniu szkoły na rockowo towarzyszyły w latach poprzednich kapele doskonale znane na ogólnopolskiej scenie oraz lokalnie. Na scenie plenerowej grał już Lech Janerka, ,,Grzmiąca Półlitrówa’’, ,,TSA’’ z Markiem Piekarczykiem, ,,Deyaconda’’.
Tym razem wystąpił Tomasz Budzyński – nie tylko wokalista zespołu Armia ale także malarz i poeta. Nagrał solowe płyty (m.in. ,,Taniec szkieletów’’, ,,Luna’’, ,,Osobliwości’’). Skomponował muzykę do przedstawienia ,,Iuvenilium Permanens’’ wystawianego na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. Prowadził też program „Radio NRD” w Radiu Józef. W 2009 r. założył stowarzyszenie kulturalne „Niewidzialna Armia”, którego jest prezesem. Latem 2010 roku Stowarzyszenie nakręciło film „Podróż na Wschód”, którego Budzyński był współreżyserem. Zagrał w nim rolę Herbaciarza. W tym samym roku napisał książkę autobiograficzną Soul Side Story. W 2018 r. ukazała się płyta ,,Stutthof. Apel Cieni’’. Zawiera ona studyjną wersję programu muzycznego, wykonanego przez Tomasza Budzyńskiego oraz innych muzyków (m.in. basisty Armii, Dariusza Budkiewicza) 27 października 2018 r. w Muzeum Stutthof w Sztutowie. To hołd złożony ofiarom tego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Od października 2016 r. mieszkający w Poznaniu Tomasz Budzyński prowadzi audycję „Melodramat – magazyn muzyki nieobecnej” w Radiu Poznań.
W Bełchatowie 57-letni Tomasz Budzyński zaśpiewał swoje największe przeboje. Koncert zgromadził nie tylko uczniów. Widziałam także na nim wielu starszych miłośników mocnego uderzenia. Rocka nie wymyśliły przecież dzisiejsze nastolatki, lecz ich dziadkowie.
Anna Staniaszek