MCK Bełchatów - samorządowa jednostka kultury. Koncerty, spektakle, wystawy.
Nasza strona używa plików cookies w celach statystycznych oraz w celu dopasowania usług i treści do oczekiwań użytkowników. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności i regulaminie serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.

zamknij

Noc Muzeów 2019 w PGE Gigantach Mocy: Misja Gigantex 1

Do północy 18 maja w czasie Nocy Muzeów, PGE Giganty Mocy odwiedziło 261 osób. Ta wyjątkowa noc weszła już na stałe do kalendarza imprez kulturalnych i cieszy się wielką popularnością na całym świecie. W tym czasie nocą za darmo lub za symboliczną kwotę można zwiedzać muzea, galerie i placówki kultury. Z tej okazji przegotowywane są specjalne atrakcje - zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w styczniu 1997 r. w Berlinie; w Polsce pierwszy był Poznań, który udostępnił w 2003 r. skarby Muzeum Narodowego, dopiero w maju 2004 r. imprezę zaczął organizować Kraków. 

Noc Muzeów należy także do atrakcji PGE Gigantów Mocy. W tym roku zaprosiliśmy miłośników astronomii do wstąpienia w szeregi załogi „Misji Gigantex 1” a także do udziału w naszej „Space Fun Academy” powołanej na tę okoliczność.

Zaprzyjaźnieni z nami naukowcy słusznie założyli: jest szansa na to, że wysoko nad powierzchnią Ziemi, na jednej z planet, przetrwała cywilizacja Gigantów Kosmicznej Mocy zwanych przez nas zdrobniale Gigusiami Brunatnymi. Dlatego podjęliśmy wyzwanie, zebraliśmy najodważniejszych z odważnych - śmiałków którzy przeszli  rekrutację. I nie była to zabawa. Trzeba było rozwiązać oryginalne zadania i testy logiczne, którym poddawani są kandydaci na astronautów ESA (European Space Agency,  Europejska Agencja Kosmiczna – międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej). Rozwiązanie testu dawało szansę na wejście w skład załogi promu kosmicznego, pionierskiej Misji Gigantex 1. Celem Misji było odnalezienie śladów cywilizacji Gigusiów Brunatnych i odszukanie właśnie tej formy życia w naszej galaktyce.

Pytania rekrutacyjne dla  przyszłej załogi Misji Gigantex 1, której celem był lot na odległą planetę, układała nasza instruktorka – Katarzyna Dendek, czerpiąc je z publikacji Europejskiej Agencji Kosmicznej „The Astronaut Selection Test Book”, autorstwa brytyjskiego astronauty Tima Peake’a. Polskiego przekładu tej pozycji jeszcze nie ma. Pytania były bardzo trudne. Jaką wiedzą należało się wykazać?

– Zadania w większości nawiązywały do wyobraźni przestrzennej lub umiejętności logicznego myślenia - mówi Małgorzata Stanasiuk – Mordalska zastępca dyrektora ds. Ekspozycji Mocy i Marketingu – staraliśmy się wybrać te łatwiejsze, aby nasi goście, nawet bez specjalistycznej wiedzy byli w stanie je rozwiązać.

Następnie w „Graduation point” w nagrodę można się  było wcielić się w członka załogi misji Gigantex 1, pozując do zdjęcia jako członek misji.

Wielką atrakcją był seans w mobilnym planetarium, specjalnym rozkładanym namiocie, przyjmującym po nadmuchaniu kształt sferycznej kopuły imitującej nieboskłon, który stanął na scenie sali teatralnej. Za symboliczną złotówkę można było obserwować ruchy ciał niebieskich, obejrzeć niebo nie tylko pod naszą szerokością geograficzną. 

Nagrodą w konkursie na najciekawszy strój astronauty, towarzyszącemu Nocy Muzeów 2019 był dwuosobowy pobyt weekendowy w wybranym wspólnie z Biurem Podróży Lexan miejscu w Polsce. Były też upominki od wydawnictwa Kapitan Nauka.

A.Staniaszek

 

Organizator

Miasto Bełchatów